شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

تخمک اهدایی روشی در درمان نازایی و ناباروری

تخمک اهدایی یکی از مواردی می باشد که صددرصد  در درمان نازایی اثربخش است. استفاده از تخمک اهدایی یکی دیگر از روش های کمک باروری است. در درمان نازایی با استفاده از تخمک اهدایی می توان زمينه‌ باروري را فراهم نمود. بر اساس آمار، حدود ده تا پانزده درصد از زوجین از مشکل ناباروری رنج می برند. این زوجین نیاز به درمان های دارویی و یا درمان های پیشرفته تر مثل آی وی اف، میکروانجکشن و… پیدا می کنند. هر ساله تعداد بی شماری از زوجین نابارور به روش لقاح ازمایشگاهی صاحب فرزند می شوند.

در برخی از موارد علت های ناباروری به صورتی است که با درمان های دارویی و یا روش های پیشرفته تر امکان باروری برای زوج وجود ندارد. علل این نوع از ناباروری ها می تواند زنانه یا مردانه باشد. در برخی از بانوان به علت یائسگی زودرس، سن بالا و اختلالات دیگر علی رغم سالم بودن رحم، امکان بارداری وجود ندارد. در این صورت از تخمک اهدایی برای باروری استفاده می کنند. درنتیجه پس از سال‌ ها تلاش بی ‌فایده برای بارداری، تعداد زیادی از بانوان برای رسیدن به آرزوی شان از تخمک‌ اهدایی کمک می گیرند.

 

حتما بخوانید: آی وی اف چیست؟

 

کشف علت ناباروری در زوجین

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

معمولا وقتی زوجین با مشکل ناباروری به کلینیک مراجعه می کنند، ابتدا بررسی هایی در مورد علت نازایی انجام می شود. سپس در صورت نیاز تخمک اهدایی برای درمان نازایی به بیمار پیشنهاد می شود. بررسی هایی در خصوص کشف علل ناباروری انجام می شود که شامل موارد زیر می باشد:

مراحل درمان نازایی با تخمک اهدایی

در ابتدا باید گفت، درمان نازایی با تخمک اهدایی آخرین روشی است که ممکن است بیمار انتخاب نماید. خانمی که به عنوان دهنده تخمک اهدایی انتخاب می شود بسیار حائز اهمیت است. اهداکننده تخمک باید امتیازات زیر را داشته باشد:

پس از انتخاب اهدا کننده تخمک مناسب، مراحل اماده سازی تخمدان برای انجام ای وی اف در دهنده تخمک انجام می شود. حدود دو هفته زمان لازم است که داروهای تحریک تخمک گذاری اثر کند، پس از ان داروی ازاد کننده تخمک تزریق شده و دهنده تخمک به اتاق عمل برده می شود و تحت بیهوشی توسط سونوگرافی واژینال تخمک ها از بدن جدا شده و در ازمایشگاه جنین شناسی، تخمک های جدا شده با اسپرم همسر گیرنده تخمک لقاح داده می شود. پس از چند روز جنین تشکیل شده به رحم گیرنده انتقال داده می شود. بارداری پس از دوهفته با انجام تست سرمی بارداری و سونوگرافی واژینال تایید می شود.

 

 بررسی اولیه تخمدان قبل از دریافت تخمک اهدایی

حدود پنجاه درصد علت ناباروری مشکلات مربوط به تخمدان ها می باشد بنابراین از میان بررسی های فوق، تست ذخیره تخمدان و انجام سونوگرافی واژینال برای دیدن تعداد فولیکول های اولیه تخمدان از اهمیت به سزایی برای تعیین راه حل درمانی برخوردار است.

در چند گروه از خانم ها بررسی دقیق تخمدان در اولین ویزیت ناباروری ضرورت می یابد، زیرا ممکن است که نیاز به تخمک اهدایی باشد. این دسته بیماران شامل موارد زیر هستند:

 

حتما بخوانید: میوم های رحمی و ارتباطش با ناباروری

آشنایی با آزمایش های تست تخمدان

برای تعیین پتانسیل کارایی تخمدان دو تست پایه وجود دارد. یکی اندازه گیری میزان انتی مولرین هورمون در سرم می باشد. دومین آزمایش انجام سونوگرافی واژینال توسط متخصص نازایی و تعیین تعداد فولیکول های اولیه هر دو تخمدان است. اگر میزان انتی مولرین هورمون بسیار کم باشد و یا طبق گزارش پزشک نازایی فولیکول های تخمدانی کم شده باشد. این شرایط به معنی کاهش شدید توانایی تخمدان در تولید تخمک های مفید است.بنابراین برای درمان نازایی با تخمک اهدایی می توان اقدام کرد.

 

آشنایی با آزمایش های تست تخمدان

چه کسانی از روش درمانی تخمک اهدایی استفاده می کنند؟

گاهی ممکن است تخمدان توانایی لازم برای تولید تخمک نداشته باشد و پزشک نازایی مجبور باشد برای دست یابی به حاملگی از تخمک اهدایی استفاده کند. کسانی که برای آن ها باید از تخمک اهدایی استفاده کرد. شامل:

چه کسانی از روش درمانی تخمک اهدایی استفاده می کنند؟

 

نكات مهم در خصوص درمان نازایی با تخمک اهدایی

کلام پایانی

در نتیجه باید گفت که در بعضي موارد علل ناباروري به گونه اي نيست كه با تجويز دارو يا روش هاي پيشرفته درمان نازایی با تخمک اهدایی بتوان آنها را رفع كرد. براي مثال همانطورکه گفتیم در بعضي زنان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمك از امكان باروري محروم اند.
در اين افراد تنها راه باروري دريافت تخمك اهدايي از يك داوطلب است. در محيط آزمايشگاه تخمك اهدايي توسط اسپرم هاي مرد كه همسر گيرنده تخمك است لقاح مي يابد و جنين حاصله از اين لقاح در رحم زن نابارور منتقل مي شود.اولين كودك حاصل از اهدای تخمك در جهان در سال ۱۹۸۴ متولد شده است و اين روش هم اكنون در كشور ما پس از طي مراحل شرعي و قانوني آن سالهاست كه مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

در نتیجه باید گفت که در بعضي موارد علل ناباروري به گونه اي نيست كه با تجويز دارو يا روش هاي پيشرفته درمان ناباروري بتوان آنها را رفع كرد. براي مثال همانطورکه گفتیم در بعضي زنان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمك از امكان باروري محروم اند.

 

شما می‌توانید برای مشاوره در خصوص استفاده از تخمک اهدایی برای درمان نازایی به دکتر فاطمه سروی، پزشک مجرب زنان و زایمان در غرب تهران ( دارنده فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، عضو انجمن نازایی اروپا و آمریکا، دانشیار دانشگاه تهران) مراجعه نمایید.

اینستاگرام دکتر فاطمه سروی

شماره های تماس جهت رزرو: ۸۸۰۸۷۵۴۲-۰۲۱ و ۰۹۱۹۵۹۳۴۴۵۸ و ۰۹۱۹۵۶۰۰۳۴۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.