شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

تعیین جنسیت با آی وی اف (آیا با آی وی اف می توان تعیین جنسیت کرد؟)

تعیین جنسیت روشی است که در آن می توان جنسیت جنین را مشخص و معلوم کرد. اکثر اشخاص از شیوه های گوناگون تعیین جنسیت استفاده می کنند. البته با پیشرفت تکنولوژی و علم، امروزه می توان به نحوه های مختلفی جنسیت مورد نظر را انتخاب کرد.پروسه کلی انتخاب جنسیت و داشتن فرزند با جنسیت دلخواه به یاری IVF و PGT بدین شکل است که بعد از اینکه لقاح به خوبی و با بهره گیری از شیوه ی IVF شکل گرفت، با انجام آزمایش PGT می توان به راحتی جنسیت جنین های ایجاد گردیده را تعیین کرد و جنین با جنسیت دلخواه را برای ادامه ی مراحل رشد به رحم مادر برگرداند.

آشنایی با تعیین جنسیت به وسیله آی وی اف

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

تعیین جنسیت با آی وی اف و آزمایش ژنتیک  PGD یا PGT، پیشرفته ترین شیوه تعیین جنسیت با دقت حدودا ۱۰۰درصد می باشد. از این طریق تعداد کمی از سلول های جنین تشکیل‌شده، چندین روز بعد از IVF به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می‌شوند. پس از نمونه برداری، جنین ها منجمد شده تا نتایج ارزیابی های ژنتیکی به دست آید. بعداز آن بر طبق تحلیل ژنتیکی انجام شده، والدین می‌توانند از جنسیت جنین خود مطلع شوند. چنانچه که جنسیت جنین آنالیز شده، مورد تائید والدین باشد. جنین ذوب گردیده و جنین به درون رحم مادر منتقل می شود. این شیوه به والدین این امکان را می دهد تا بتوانند با دقت ۹۹٫۹ درصد جنسیت جنین خود را انتخاب نمایند.

آشنایی با تعیین جنسیت به وسیله آی وی اف

 

حتما بخوانید: ناباروری در مردان

 

نگاهی به هزینه های انتخاب جنسیت دلخواه با IVF

هزینه تعیین جنسیت با آی وی اف متغیر می باشد چون شامل هزینه های زیادی می شود . هزینه تعیین جنسیت بر اساس تعداد جنین هایی که مورد بررسی قرار می‌گیرند، متفاوت است . بخش دیگری از هزینه تعیین جنسیت شامل هزینه بیوپسی سلولی جنین و هزینه آزمایشگاه ژنتیک می‌باشد. هزینه انتخاب جنسیت با آی وی اف بر طبق مصوبات وزرات بهداشت اعلام می شود و همچنین ناگفته نماند که فقط هزینه ها در موارد گفته شده با یکدیگر فرق دارند.

بررسی مزایا و شانس موفقیت در انتخاب جنسیت با آی وی اف

به زوجهایی که به‌دنبال یک روش صد درصدی برای تعیین جنسیت می‌باشند IVF /PGD توصیه می شود. قطعی ترین و بهترین روش انتخاب جنسیت دلخواه، آی وی اف پی جی دی می باشد. یعنی در صورت بارداری ، جنسیت دلخواه شما حدودا صد در صد خواهد بود. همچنین ناگفته نماند که در صورت عدم بارداری، امکان کاشت مجدد جنین های فریزشده با هزینه کمتر وجود دارد. همچنین جنین ها از همه نظر و به خصوص ناهنجاریهای جنینی مورد آنالیز و بررسی قرار می‌گیرند و جنین هایی که سالم ‌باشند به رحم منتقل می‌شوند.

بررسی مزایا و شانس موفقیت در تعیین جنسیت با آی وی اف

 

 

بررسی مراحل انتخاب جنسیت دلخواه در آزمایشگاه

آی یو آی و آی وی اف دو شیوه معالجه ناباروری در ایران می باشند که زوجین نابارور بسته به نوع مشکلی که دارند و همچنین با توجه به تشخیص پزشک، یکی‌از این دو شیوه را انتخاب می‌نمایند. در هر دو شیوه می‌توان جنسیت جنین را به دلخواه انتخاب کرد. البته درصد موفقیت در هر دو روش یکی نیست. در تعیین و انتخاب جنسیت از طریق آی یو آی می‌توان در آزمایشگاه درصد اسپرم‌هایی را که دربردارنده کروموزوم ایکس یا ایگرگ می باشند را بیشتر کنند و بعد از آن، آن‌ها را به رحم زن منتقل نمایند.

اما احتمال موفقیت در‌این شیوه حدودا ۷۰ درصد می باشد. و همچنین در رابطه با تعیین جنسیت ازطریق آی وی اف که لقاح آزمایشگاهی می باشد، جنین در آزمایشگاه تشکیل می‌گردد. بعد از آن جنسیت مورد ارزیابی قرار می گیرد. سپس جنسیت دلخواه را منتقل می‌نمایند که به ۱۰۰ درصد نزدیک می باشد. یعنی چنانچه خطای آزمایشگاهی رخ ندهد که معمولا خیلی کم  اتفاق می‌افتد، در‌این شیوه به نتیجه ی ۱۰۰ درصد نزدیکتر می‌شویم.

ناگفته نماند که در آی او اف جنین‌ها با جنسیت‌های مختلف تشکیل می گردند هم جنسیت پسر است هم دختر. مگر اینکه در خانواده فرد مورد نظر دخترزایی زیاد باشد. یعنی اسپرم‌هایی که پیدا می گردند و کیفیت قابل قبولی دارند اکثر اوقات اسپرم‌هایی هستند که کروموزوم ایکس می‌باشند یا برعکس. گاهی اوقات همه چیز به سوابق خانوادگی اشخاص بستگی دارد.

بررسی علل و دلایل تعیین جنسیت جنین

 تکنیک تعیین جنسیت با آی وی اف به عنوان یک روش برای مشخص نمودن جنسیت جنین قبل از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد که خیلی از خانواده ها از این روش استفاده می کنند. برای تعیین جنسیت جنین، آزمایش های ژنتیکی از قبیل PGT (Preimplantation)، PGS یا PGD انجام می‌شود، این آزمایش ها دربرگیرنده گرفتن چند سلول از جنین در آزمایشگاه و انتخاب جنسیت (دختر یا پسر بودن جنین) از روش آنالیز ژنتیکی می باشد. بعداز انجام PGT یاPGD، فقط جنین های سالم به درون رحم منتقل می گردند.

در ذیل چند علت و دلیل استفاده از روش آی وی اف برای تعیین جنسیت جنین را بیان کرده ایم :

همچنین لازم به ذکر است که دو شیوه برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد، یکی با به کار گیری از روش های یاری باروری و دیگری با رژیم غذایی؛ که امروزه تنهااستفاده از روش های کمک باروری موردتایید قرار گرفته است. دقیق ترین شیوه موجود است. استفاده از رژیم غذایی روش قابل اعتمادی نیست.

 

حتما بخوانید: آی وی اف چیست؟

 

بررسی ارتباط بین تعیین و انتخاب جنسیت با تغذیه

رابطه بین تعیین جنسیت و تغذیه در طب سنتی و هم در طب جدید مورد بحث قرار گرفته است .پزشکان معتقد هستند که با تغذیه می‌توان تا حدودی جنسیت جنین را معلوم کرد، البته این شیوه به هیچ عنوان قطعی نیست. با تغذیه می‌توان فضای واژن را به سمتی پیش برد که اسپرم‌هایی که دربردارنده کروموزوم X یا Y می‌باشد به تخمک برسند تا آن جنسیتی که مد نظرشان می باشد، شکل بگیرد.

بررسی ارتباط بین تعیین جنسیت و تغذیه

همچنین با تغذیه مناسب و انتخاب زمان دقیق تخمک گذاری می‌توان به جنسیت مورد نظر نزدیک شد. به عنوان مثال در صورتی‌که زمان تخمک‌گذاری را دقیقا بدانند برای پسردار شدن باید در حین تخمک‌گذاری نزدیکی داشته باشند. برای دختردار شدن هم می بایست بعداز زمان تخمک‌گذاری نزدیکی داشته باشند. البته با اعتنا به نتایجی که به دست می‌آید معمولا حدود ۵۳ تا ۶۰ درصد می باشد. یعنی برای هر کس که می خواهد جنسیت فرزندش مورد دلخواهش باشد تعیین جنسیت با تغذیه پیشنهاد نمی‌شود.

کلام پایانی

از‌آنجا که جنسیت فرزند برای بسیاری از زوجین از اهمیت بسیاری برخوردار است. با استفاده از IVF و PGT می توان دارای فرزندی شد که جنسیت دلخواه والدین را دارد.

شما می‌توانید برای مشاوره در خصوص تعیین جنسیت و انجام آی وی اف  به دکتر فاطمه سروی، پزشک مجرب زنان و زایمان در غرب تهران ( دارنده فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، عضو انجمن نازایی اروپا و آمریکا، دانشیار دانشگاه تهران) مراجعه نمایید.

اینستاگرام دکتر فاطمه سروی

شماره های تماس جهت رزرو: ۸۸۰۸۷۵۴۲-۰۲۱ و ۰۹۱۹۵۹۳۴۴۵۸ و ۰۹۱۹۵۶۰۰۳۴۲

 

برچسب ها:
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

One thought on “تعیین جنسیت با آی وی اف (آیا با آی وی اف می توان تعیین جنسیت کرد؟)

  1. سلام لطفا به همه زوجو زوجین بگید که ازهمان اول به با برنامه به سراغ بچه دارشدن بروند نه مثل بنده که در ارزوی …‌‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.