هزینه عمل سزارین در سال جاری

هزینه عمل سزارین در سال جاری

13 تیر 1402

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

هزینه عمل سزارین یکی از فاکتورهایی است که پس از انتخاب نوع زایمان و پزشک، والدین نوزاد  برای برنامه ریزی زایمان به آن نیاز دارند.

به‌دلایل محتلف، نمی‌توان همیشه زایمان طبیعی را انتخاب کرد. ممکن است استفاده از زایمان سزارین برای سلامت مادر و جنین پیشنهاد شود. این عمل، رایج‌ترین عمل بزرگ در زنان به‌شمار می‌رود و افراد زیادی آن را انتخاب می‌کنند. سزارین برای اولین بار سال 1881 توسط فردیناند آدولف‌ در آلمان انجام شد. در ادامه هزینه عمل سزارین در سال جاری و عوامل انجام آن را بررسی خواهیم کرد.

عمل سزارین چیست؟

سزارین یک عمل است که دکتر با یک یا چند برش روی شکم، نوزاد را از رحم خارج می‌کنند. سزارین یک عمل بزرگ شکمی محسوب می‌شود و بسیار خطرناک‌تر از زایمان طبیعی است.

اهمیت مهارت پزشک سزارین بسیار مهم بوده و باید به آن توجه زیادی داشته باشید. در مواقعی که ممکن است زایمان طبیعی جان جنین یا مادر را به‌خطر بیاندازد، از سزارین استفاده می‌شود. ممکن است برخی مادرها به‌دلیل ترس از زایمان طبیعی، این روش را برای زایمان انتخاب کنند که سازمان بهداشتی جهانی این کار را توصیه نمی‌کند. انجام سزارین اختیاری قبل از هفته 38 بارداری ممکن است عوارض تنفسی را برای کودک در بر داشته باشد، به‌همین‌دلیل پزشکان قبل از هفته 39 بارداری این عمل را انجام نمی‌دهند.

هزینه عمل سزارین در سال جاری

دلایلی که باعث انجام سزارین می‌شود؟

ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که پزشک انجام سزارین را پیشنهاد دهد. این عوامل به شرح زیر هستند:

قرارگیری جنین به‌صورت عرضی

در این موارد، جنین به‌صورت افقی در رحم قرار می‌گیرد. معمولا جنین در ماه آخر به‌صورت عمودی در رحم قرار می‌گیرد. ممکن است پزشک تشخیص دهد جنین قادر به چرخش نیست که دراین‌صورت انجام عمل سزارین را تجویز می‌کند

قرارگرفتن پاهای جنین در لگن

معمولا سر جنین در بخش پایینی رحم و درون لگن قرار می‌گیرد، اما ممکن است پاهای جنین در این قسمت قرار بگیرد. این اتفاق باعث آمدن صدای جنین در بخش بالایی شکم می‌شود. در این مورد هم می‌توان زایمان طبیعی را انجام داد، اما به‌خاطر جلوگیری از بروز خطرات احتمالی برای مادر و بچه، توصیه می‌شود که زایمان سزارین انجام شود.

قرارگرفتن بند ناف، دور گردن

در این مورد، بندناف دور گردن جنین قرار می‌گیرد و نمی‌توان سزارین را انجام داد. در چنین مواردی، بند ناف به بخش پایینی رحم وصل شده و مانع خروج جنین از رحم می‌شود.

جنین‌های چندقلو

خارج شدن جنین‌های دوقلو به‌روش طبیعی ممکن است، اما اگر تعداد جنین‌ها بیشتر شود، باید جنین‌ها با عم سزارین بدنیا بیایند. برای حاملگی دوقلویی بین هفته‌های 37 و 38 که سر جنین‌ها پایین قرار گرفته باشد، زایمان طبیعی انجام می‌شود. ممکن است در این حالت هم پزشک، عمل سزارین را انجام دهد.

سزارین احیا

ممکن است در برخی موارد، مادر دچار ایست قلبی بشود که در این موقع، برای کم شدن فشار روی عروق، مجبور به انجام سزارین احیا می‌شود. در همه کشورهای جهان، نجات جان مادر، نسبت به جنین، اولویت بیشتری دارد.

موارد دیگری وجود دارد که باعث می‌شود جراحی سزارین انتخاب شود، این موارد به شرح زیر هستند:

 • افزایش زمان زایمان طبیعی
 • گیر افتادن بند ناف دور واژن یا یا عدم خونرسانی به جنین
 • پاره شدن یا احتمال پارگی رحم
 • مساعد نبودن شرایط و استرس جنین
 • فشار خون بالا مادر
 • جنین با وزن بالا
 • سابقه پارگی رحم
 • اختلالات رحمی، مانند رحم دو شاخ
 • ناهنجاری‌های جنین
 • تب‌خال تناسلی

حتما بخوانید: حاملگی خارج رحم ، درمان و روش‌های جلوگیری از آن

 

روش‌های سزارین

جراحی سزارین با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌ها نسبت به شرایط مادر، وضعیت قرارگیری جنین و… متفاوت است. توجه داشته باشید که هیچ‌گاه نمی‌توانید از روی برش‌های شکم، نوع عمل را تشخیص دهید.

سزارین با برش‌‌های طولی

معمولا اگر نیاز به زایمان زودرس باشد، از این روش استفاده می‌شود. در روش سزارین با برش‌های طولی، یک خط طولی وسط شکم ایجاد می‌ود تا فضایی بزرگ برای خارج کردن نوزاد فراهم شود. این روش آسیب‌های زیادی به مادر وارد می‌کنند و به‌همین‌دلیل از آن استفاده نمی‌شود.

سزارین با برش عرضی

در این روش، یک برش عرضی بالای مثانه ایجاد می‌شود. برش‌های عرضی باعث ایجاد عوارض کمتری نسبت به دیگر روش‌های جراحی سزارین می‌شود. همچنین در این روش احتمال موفق بودن بارداری طبیعی بعدی هم افزایش می‌یابد.

سزارین اصلاح شده

سال 1990، این روش برای اولین بار انجام شد. از مزایای روش جراحی سزارین اصلاح شده می‌توان به بهبودی سریع مادران بعداز زایمان اشاره کرد.

هزینه عمل سزارین

اقداماتی که باید قبل از سزارین انجام داد

مادرانی که قبل از انجام سزارین با پزشکشان صحبت کرده‌اند، باید یک روز قبل از عمل در بیمارستان و تحت نظر متخصص قرار بگیرند. بهتر است قبل از هر عمل، نسبت به موارد احتیاط آن اطلاع داشته باشید. در ادامه برخی از نکاتی که باید قبل از انجام جراحی سزارین بدانید را نام می‌بریم:

 • باید 8 تا 12 ساعت قبل از عمل، ناشتا باشید
 • از بین بردن آرایش
 • همراه نداشتن زیورآلات، عینک و اشیا فلزی
 • حضور به موقع در بیمارستان
 • انجام آزمایش‌های خون و مشخص شدن بدن
 • اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی
 • تزریق آنتی‌بیوتیک به‌منظور جلوگیری از عفونت

حتما بخوانید: مراقبت­ های قبل از بارداری که باید بدانید

هزینه عمل سزارین در سال 1400

هزینه عمل سزارین هرساله طبق دستور وزارت بهداشت اعلام خواهد شد. این ارگان براساس هزینه‌های درمان، هزینه تجهیزات و… هزینه عمل سزارین را اعمال می‌کند. وزارت بهداشت هزینه عمل سزارین در سال جاری برای بیمارستان‌های غیردولتی 12 تا 13 میلیون و برای بیمارستان‌های دولتی 3 تا 5 میلیون اعلام کرده است. هزینه عمل زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی 7 میلیون و در بیمارستان‌های خصوصی رایگان اعلام شده. البته این نرخنامه در سال جدید تغییر خواهد کرد و باید طبق نرخنامه جدید، هزینه این عمل را بپردازید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy