اهمیت مهارت پزشک سزارین

اهمیت مهارت پزشک سزارین

10 تیر 1402

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

برخی مادران باردار به‌دلیل ترس از دردهای زایمان طبیعی یا نگرانی در مورد آسیب به جنین حین عبور از کانال رحم، سزارین را انتخاب می‌کنند. حین انجام این عمل، نوزاد از طریق ایجاد برش روی قسمت تحتانی شکم و باز کردن لایه‌های شکم متولد می‌شود. بنابراین در این نوع جراحی، باید به اهمیت مهارت پزشک سزارین آگاهی داشته باشید و پزشکی متبحر را انتخاب کنید. سزارین یکی از شایع‌ترین انواع جراحی به‌شمار می‌رود. برای این‌که با اهمیت مهارت پزشک سزارین آشنا شوید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

چرا استفاده از برش‌های عمودی در عمل سزارین منسوخ شد

گذشته برای راحتی دستیابی به رحم و کوتاه شدن زمان عمل از برش عمودی روی شکم استفاده می‌شده. به مرور زمان برش‌های عمودی شکمی عارضه‌دار شدند. یکی از مهمترین عوارض برش عمودی شکم، افزایش احتمال فتق اینسیژنال در اثر زایمان‌های سزارین مکرر است. فتق‌های محل برش عمودی (فتق اینسیژنال) منجر به کم شدن مقاومت جدار شکم، افزایش گیر افتادن روده‌ها در لایه‌های جداری و نیاز به حمایت مکانیکی طولانی مدت در جدار شکم می‌شود. همچنین برش عمودی سبب اختلال در زیبایی شکم، فرورفتگی محل برش و افزایش میزان چسبندگی روده به پشت برش عمودی خواهد شد. اینجاست که اهمیت مهارت پزشک سزارین مشخص می‌شود.

به دلایل گفته شده، استفاده از برش­‌های عمودی شکم در حال حاضر مرسوم نیست. معمولا پزشکان از برش عرضی تحتانی یا برش فن استفاده می­‌کنند. این برش در قسمت پایینی شکم روی یکی از چین­‌های شکمی ایجاد می­‌شود. به‌همین‌دلیل اسکار ناشی از برش در آینده به‌دلیل قرار گرفتن روی چین، کمتر دیده می­‌شود. پس از برش پوستی، لایه­‌های شکم به‌ترتیب لایه زیرجلدی، فشیا و پریتوئن هم به ترتیب برش داده می­‌شود.

حتما بخوانید: غربالگری جنین چطور انجام می‌شود؟

مراحل انجام سزارین

حین بازکردن لایه­‌های شکمی بایستی خروج خون و عروق خونی مورد کنترل قرار گیرد. باید از آسیب به اعصاب اصلی پوست که کنار شکم قرار گرفته، پرهیز شود. این کار را یک یکی از مهمترین دلایل اهمیت مهارت پزشک سزارین است. احترام به بافت، جلوگیری از کشش بیش از حد و آسیب بافتی از مهمترین رموز انجام یک سزارین خوب است. در صورتی که موارد فوق توسط جراح رعایت شود از میزان دردهای پس از جراحی کاسته می‌شود. همچنین روند بهبود زخم در کمترین زمان انجام شده  و احتمال عفونت کمتر خواهد شد.

آناتومی نزدیک رحم و مثانه مستلزم جداکردن بافت لایه­‌های مثانه از روی رحم است. در این برش پزشک باید سعی کند که آسیب مثانه به حداقل ممکن برسد. هرگونه تعجیل و بی‌دقتی در جداسازی رحم از مثانه منجر به ایجاد لخته­‌های خونی بزرگ یا هماتوم­‌های پشت مثانه خواهد شد. بی‌دقتی پزشک می‌تواند باعث ایجاد اختلالات ادراری پس از زایمان شود.

این مرحله شامل برش­‌های روی رحم و ترمیم لایه­‌های شکم می‌شود. اگر ترمیم برش رحم به خوبی انجام نشود، فتق رحمی اتفاق می­وفتد که می­‌تواند سبب خونریزی­‌های پس از زایمان و اختلال در باروری شود. درمان جراحی این فتق­‌های رحمی یا به اصطلاح پزشکان، ایستموسل و روش‌های لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی است و از نوع جراحی‌های بسیار سخت رشتۀ زنان محسوب می‌شود. مطمئنا تا اینجا از اهمیت مهارت پزشک سزارین آگاه شده‌اید. در ادامه می‌خواهیم عوارض این عمل را برایتان شرح دهیم.

عمل سزارین

عوارض عمل سزارین و اهمیت مهارت پزشک سزارین

عفونت زخم از مهمترین عوارض زایمان سزارین است که حتی منجر به عفونت بافت‌های عمقی نیز می‌شود. در برخی موارد نیاز به بستری طولانی مدت در دوران بعد از زایمان خواهد شد. پس از برش لایه‌های شکم به رحم می­‌رسیم. اگر جداسازی این قسمت از بافت به خوبی انجام نشود، به‌دلیل چسبندگی مثانه به رحم آسیب­‌های مثانه در عمل‌های بعدی، بیشتر خواهد شد. پس از جداسازی مثانه از رحم، برش رحمی انجام می­‌شود. انتخاب برش رحمی در محل مناسب و اندازه متناسب بسیار مهم است. اگر برش روی رحم بزرگ باشد، عروق رحمی که در دو طرف برش هستند، دچار آسیب خواهند شد. آسیب عروق رحمی منجر به خونریزی­های شدید حین انجام عمل می‌شود.

اگر برش رحمی کوچک یا در قسمت بالای رحم باشد، باعث خروج دشوار جنین شده و احتمال آسیب نوزادی را بیشتر می‌کند. برش­‌هایی قسمت فوقانی رحم  سبب ایجاد دردهای زودرس زایمانی و افزایش میزان زایمان زودرس در حاملگی‌های بعدی خواهد شد. پس از خروج جفت و جنین حفره داخل رحم و دهانه رحم را به خوبی تمیز می­کنیم تا مبادا تکه­ای از جفت یا پرده­های جنینی داخل آن باقی بماند. جا ماندن بافت پرده­های جنینی در داخل دهانۀ رحم یا سرویکس سبب خونریزی­های شدید پس از زایمان شده و موجب دردسرهای آتی خواهد شد.

حتما بخوانید:همه چیز درباره زایمان زودرس

ترمیم لایه‌های شکم

در مورد ترمیم لایه­‌های شکم، بایستی کنترل و انسداد مناسب عروق خونی انجام شود. از نخ­‌های دیرجذب مثل ویکریل برای ترمیم لایه‌های رحمی، لایه­‌های جدار شکم و فاشیا استفاده می‌شود. انتخاب نخ­‌های مناسب، باعث ترمیم مناسب بافتی، جلوگیری از فتق برش سزارین می‌شود.

درصورتی که از برش­‌های منظم حین سزارین استفاده شود، کمترین آسیب به عروق برسد و ترمیم مثانه و لایه­‌های شکم به درستی انجام شود، زائو ریکاوری و درد کمتری پس از عمل خواهید داشت. همچنین هر چه زودتر به فعالیت­‌های طبیعی و به مراقبت از نوزاد مشغول خواهید شد.

عوارض عمل سزارین

بنابراین با توجه به گزینه­‌های گفته شده و اهمیت مهارت پزشک سزارین مناسب برای یک عمل بدون خطر به مادران باردار توصیه می­‌شود. پس باید در انتخاب پزشک دقت مورد نظر را داشته باشید تا بتوانید دوران زایمان و پس از زایمان خوبی را سپری کنید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy