تعیین جنسیت به روش IUI

تعیین جنسیت به روش IUI

2 دی 1401

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

روش آی یو آی و درمان به روش IUI

روش آی یو آی ساده و نسبتاً کم هزینه است. این روش برای اولین بار توسط دکتر رونالد اریکسون مورد استفاده قرار گرفت. از اواسط دهه 70 میلادی در سراسر جهان برای تعیین جنسیت از IUI استفاده می‌شود. اریکسون و همکارانش اعتقاد دارند که اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y (پسر) به علت وزن کمتر فعالتر از اسپرم‌های حاوی کروموزوم X (دختر) می‌باشند و از همین خصوصیت در این روش جهت انجام تعیین جنسیت استفاده می‌شود.

 

روش آی یو آی

در روش آی یو آی، اسپرم‌های مرد سانتریفوژ می شوند و اسپرم های با چگالی بالاتر در پایین ظرف ته نشین شده که اغلب حاوی کروموزم X و ایجاد کننده جنین دختر هستند و برعکس آن، اسپرم‌هایی که چگالی کمتری دارند و سبک هستند، حاوی کروموزوم y بوده و در بالای ظرف قرار می‌گیرند که تلقیح آن‌ها شانس فرزند پسر را بیشتر می‌کند.

باروری تخمک در آزمایشگاه و کاشت نطفه حاصل در رحم (انتقال نطفه) مولفه‌های اصلی آی وی اف محسوب می‌شود.

روش های تعیین جنسیت از طریق IUI

روش گرادیان

این روش، ساده ترین روش تعیین جنسیت است. در روش گرادیان بعد از این که نمونه اسپرم از پدر گرفته شد، سانتریفیوژ می شود. سانتریفیوژ اسپرم باعث جدا شدن اسپرم های حاوی کروموزوم X از اسپرم های حاوی کروموزوم Y می شود. اسپرم های حاوی کروموزوم X، سنگین تر از اسپرم های حاوی کروموزوم Y هستند. بعد از جداسازی اسپرم ها، می توان اسپرم های حاوی کروموزوم X یا Y را با روش IUI یا IVF برای بارداری با جنسیت دلخواه به کار گرفت.

تعیین جنسیت با IUI

فلوسیتومتری

در روش مرتب سازی، اسپرم با روش فلوسیتومتری، از رنگ فلورسنت برای رنگ آمیزی اسپرم‌های حاوی کروموزوم X استفاده می‌شود. به خاطر تفاوت در مقدار ماده DNA موجود در کروموزوم X و Y، کروموزوم X رنگ فلورسنت را جذب می کند. سپس اسپرم های حاوی کروموزوم X یا Y با استفاده از لیزر از یکدیگر جدا می شوند. اسپرم های جدا شده، سپس با روش IUI یا IVF برای بارداری با جنسیت دلخواه به کار می روند.

میزان موفقیت iui

در زوج‌هایی که مشکل ناباروری از جانب مرد است، باردار شدن به روش iui آسان‌تر از باردار شدن صرفاً با برقراری رابطۀ جنسی طبق یک برنامۀ زمانی حساب شده است. زوج‌هایی که علت ناباروری آنها نامشخص است، معمولاً با انجام iui نسبت به مصرف داروهای باروری به تنهایی، نتایج بهتری می‌گیرند. این فرایند باعث می‌شود تا لقاح به صورت طبیعی در بدن اتفاق بیفتد. درصد موفقیت iui به علت ناباروری زوج و سن آنها ارتباط دارد.

تحقیقات نشان داده در زوج‌هایی که علت ناباروری آنها نامشخص است، احتمال موفقیت هر دورۀ طبیعی iui، حدود ۴ تا ۵ درصد است. در صورت استفاده از داروهای باروری، احتمال باردار شدن به حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. با توجه به علت ناباروری، ممکن است قبل از باردار شدن، سه یا چهار دوره iui برای یک زن انجام شود. پس از آن پزشک ممکن است سایر روش‌های کمک‌باروری مانند روش ivf را امتحان کند.

بیشتر بخوانید: آی یو آی چیست؟

معایب iui

مصرف داروهای باروری تحریک‌کنندۀ تخمدان، احتمال دو یا چندقلوزایی را افزایش می‌دهد. معمولا بارداری چندقلو به منزلۀ بارداری پرخطر تلقی می‌شود. اگر از داروهایی مانند کلومیفن‌سیترات یا گنادوتروپین‌ها استفاده می‌کنید، قبل از انجام iui آن را با پزشکتان در میان بگذارید. این داروها ممکن است احتمال چند قلو بودن جنین را افزایش دهد.

در این سندرم، تخمدان‌ها موقتاً بزرگ می‌شوند و مایع درون آنها به درون شکم نشت می‌کند. این سندرم ممکن است آزاردهنده باشد، اما معمولاً بدون نیاز به درمان به سرعت از بین می‌رود. در موراد بسیار معدودی ممکن است مصرف این داررو باعث بروز شکل شدید این سندرم شود که نیاز به بستری شدن دارد.

روش آی یو آی

مواردی که درباره IUI باید بدانید

در مواردی که جنسیت جنین به روش IUI تعیین می‌شود، احتمال بارداری، حدود 70 تا 75 درصد در هر سیکل انجام این عمل تخمین زده خواهد ‌شد. همچنین درصد خطای تعیین جنسیت میزان موفقیت این کار حدود 5 تا 15 درصد تخمین زده می‌شود. بیماران، بعداز انجام حاملگی به روش IUI می‌توانند در طول هفته‌های 8 تا 9 بارداری به کمک روش بررسی DNA از جنسیت جنین مطلع شده و درباره ادامه حاملگی تصمیم‌گیری کنند.

درباره میزان موفقیت تعیین جنسیت به روش IUI، 3 موضوع بیان می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

وضعیت اسپرم مرد

قبل از انجام عمل IUI لازم است برای مرد، آزمایش آنالیز اسپرم انجام شود. درصورتی‌که میزان کل اسپرم‌های زنده، متحرک و سالم کمتر از 1 میلیون عدد باشد یا این‌که تعداد کل اسپرم‌ها کمتر از 10 میلیون و شکل و مورفولوژی نرمال اسپرم کمتر از 4 درصد باشد، انجام تعیین جنسیت با روش IUI با موفقیت بسیار کمتری همراه خواهد بود. در این موارد بهتر است تعیین جنسیت به روش IVF انجام شود.

وضعیت تخمک‌گذاری زن

در خانم‌هایی که مشکلی از نظر ناباروری ندارند و دارای سیکل‌های منظم ماهانه هستند، بهتر است در سیکل قبل از انجام IUI زمان دقیق تخمک‌گذاری مشخص شود. اگر نیازی به تزریق HCG در سیکل اصلی IUI است، تجویز آن انجام شود. پس به این ترتیب، بهترین زمان انجام این روش براساس آزادسازی تخمک‌ مشخص شده و IUI صورت می‌گیرد.

در بیمارهایی که دچار اختلال عدم تخمک‌گذاری، یا نازایی بدون علت هستند، می‌توان از داروهای تحریک تخمک‌گذاری برای رسیدن به فولیکول مناسب استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: مرحله به مرحله ای وی اف

اطمینان از باز و سالم بودن لوله‌های فالوپ

اگر شخصی دچار این بیماری باشد لازم است قبل از انجام IUI، گرافی رنگی از رحم و لوله‌های فالوپ انجام  گیرد. بعد از این آزمایش باز بودن این لوله‌ها مشخص خواهد شد.

IUI یکی از محبوب‌ترین روش‌ها بین زوجین است، به‌خاطر این‌که نسبت به IVF هزینه کمتری دارد. همچنین این عمل بدون جراحی و بیهوشی بوده و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. به‌خاطر وجود ویژگی‌های گفته شده، بسیاری از زوجین این روش را انتخاب می‌کنند. این روش را به افرادی که مایل به تعیین جنسیت به روش IVF نیستند، پیشنهاد می‌کنیم.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد