شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

هیستروسکوپی رحم چیست؟

هیستروسکوپی رحم روشی برای معاینه داخل رحم می باشد که طی آن دهانه رحم یا سرویکس، داخل رحم و دهانه لوله های فالوپ معاینه می شود.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای هیستروسکوپی، پیدا کردن علت خونریزی غیر طبیعی در رحم است. خونریزی غیر طبیعی می‌تواند به این معنی باشد که دوره‌های قاعدگی، شدیدتر و طولانی‌تر از حالت معمول است یا اینکه تعداد دفعات کمتر یا بیشتری نسبت به حالت معمول اتفاق می‌افتد. خونریزی بین دوره‌های قاعدگی نیز غیر طبیعی است. هیستروسکوپی در موارد زیر نیز کاربرد دارد: 

هیستروسکوپی در درمان ناباروری اگرچه یک روش تهاجمی است اما یک جراحی نسبتا ساده محسوب می‌شود. برای هیستروسکوپی در درمان ناباروری و قبل از اقدام به انجام ای وی اف ، به نظر می‌رسد که در کنار انجام تست‌های هورمونی مانند FSH و LH، آزمایش‌های STD، بررسی اسپرم مردان و آزمایشات دیگر، لازم باشد یک بار به کمک هیستروسکوپی، رحم از نظر توانایی و آمادگی قبول جنین بررسی شود. مشکلات و اختلالات رحم می‌تواند باعث ناباروری و سقط جنین شود، بنابراین نیاز به داشتن تصویری از سلامت رحم قبل از انجام آی وی اف و درمان اختلالات در صورت تشخیص ضروری است. توصیه می‌شود که صرفا به اسکن اولتراسوند یا HSG برای رفع مشکلات اتکا نکنید زیرا این روش‌ها به اندازه هیستروسکوپی در درمان ناباروری دقیق نیستند.

 

 

دکتر فاطمه سروی | متخصص هیستروسکوپی

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد