مزایای آی وی اف چیست؟ تاثیر لقاح مصنوعی برای درمان ناباروری

مزایای آی وی اف چیست؟ تاثیر لقاح مصنوعی برای درمان ناباروری

1 شهریور 1400

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

آیا می‌دانستید حدود 15 الی 20 درصد از زوجین ایرانی با مشکلات ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند. این آمار در مقایسه با آمار جهانی رقم بسیار بالایی است. مزایای آی وی اف (In Vitro Fertilization, IVF)، برای درمان ناباروری و کمک باروری بر هیچ کسی پوشیده نیست. IVF که اسم‌‌های مختلفی از جمله «لقاح آزمایشگاهی»، «لقاح مصنوعی» و «بارور‌سازی تخمک در آزمایشگاه»، به آن اطلاق می‌شود، لقاح تخمک زن و اسپرم مرد در آزمایشگاه است.

یکی از مزایای آی وی اف را می‌توان امکان مشاهده عمل لقاح، پیش از انتقال جنین به رحم مادر معرفی کرد. بنابراین اگر تخمک با اسپرم لقاح پیدا نکند، می‌توان روش‌‌های دیگری را برای درمان ناباروری امتحان کرد. ما در این مقاله می‌خواهیم ضمن معرفی مزایای لقاح آزمایشگاهی، روش‌‌های انجام آن را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. اگر می‌خواهید با عمل ای وی اف و مزایای آن آشنا شوید با ما همراه باشید.

مزایای آی وی اف

آی وی اف (IVF) چیست؟

در پاسخ به سوال آی وی اف چیست می‌توان چنین گفت که IVF یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای افرادی است که قادر به بارداری طبیعی نیستند. در روش ای وی اف عمل لقاح خارج از بدن زوجین انجام می‌شود.

زنان پیش از انجام این روش ابتدا با تجویز پزشک داروهایی (هورمون باروری) برای تحریک تخمک‌گذاری استفاده می‌کنند. پس از چند روز با صلاح دید پزشک تخمک‌ها را از بدن خانم از طریق سونوگرافی واژینال جمع‌آوری کرده و با اسپرم مرد، عمل لقاح را در محیط و شرایط مخصوص آزمایشگاهی انجام می‌دهند.

لقاح مصنوعی زمانی انجام می‌شود که کیفیت اسپرم «نرمال» تشخیص داده شود. در صورت وجود مشکلاتی در اسپرم از قبیل تعداد و تحرک پایین اسپرم، می‌توان از روش‌های دیگری مانند میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک (ICSI) استفاده کرد. در این روش جنین‌شناس، اسپرم به دست آمده از مایع منی (یا بافت بیضۀ مرد)، را به داخل سیتوپلاسم تخمک زن تزریق می‌کند.

چنانچه لقاح به صورت موفقیت آمیز انجام شود، بین 2 تا 6 روز جنین اجازه رشد دارد و پس از آن جنین‌شناس، قوی‌ترین جنین را انتخاب کرده و به رحم مادر منتقل می‌کند، تا با رشد در آن به زایمان موفق تبدیل شود.

مراحل آی وی اف

فرآیند انجام لقاح مصنوعی را می‌توان در 4 مرحله خلاصه کرد. برای درک مراحل IVF به روش‌های زیر دقت کنید:

مرحله اول: تحریک تخمدان برای تخمک گذاری

پزشک مربوطه قبل و حین انجام لقاح آزمایشگاهی وضعیت تخمدان‌های شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، تا مطمئن شود تخمک‌ها برای بارور شدن در یک دوره زمانی خاص آماده هستند. در این مرحله داروها و هورمان‌هایی تحریک‌کننده تخمدان‌ها برای تولید یک یا چند تخمک تجویز می‌شود. وضعیت فولیکول‌های تخمدان و رحم نیز از طریق سونوگرافی و آزمایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مرحله دوم: جمع‌آوری تخمک

در این روش با استفاده از تزریق سوزن بسیار نازک به واژن و لگن، مایع حاوی تخمک را از فولیکول‌های تخمدان خارج می‌کنند. بلافاصله پس از بازیابی فولیکول (ها)، آن را در محیط مخصوص ذخیره تخمک نگهداری می‌کنند.

مرحله سوم: بارور کردن تخمک

در این مرحله لقاح تخمک زن با اسپرم گرفته شده از مرد انجام شده و توسط جنین‌شناس به محل مناسب نگهداری انتقال داده و بر روی آن نظارت انجام می‌شود.

مرحله چهار: انتقال جنین به بدن مادر

در صورت تایید پزشک و جنین‌شناس برای انتقال جنین به بدن مادر، پزشک یک اسپکولوم (speculum) را در واژن قرار می‌دهد و جنین (ها) را از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک که در دهانۀ رحم قرار گرفته به داخل حفره رحم منتقل می‌کند.

فواید آی وی اف

حتما بخوانید: دردهای بعد از آی وی اف | مراقبت های پس از آی وی اف

مزایای آی وی اف (IVF)

مزایای ای وی اف برای زوج‌هایی که در زندگی با مشکلات ناباروری مبارزه می‌کنند، به عنوان آخرین راه حل باروری بسیار قابل توجه است. برای افرادی که بارداری طبیعی برایشان مقدور نیست، این روش بسیار مؤثر تلقی می‌شود. ما در ادامه 7 فواید آی وی اف را به صورت مختصر شرح خواهیم داد.

1.     IVF در مواردی که سایر درمان‌ها شکست می‌خورند، مؤثر عمل می‌کند.

برخی مواقع بیماران پیش از انجام روش IVF روش‌های دیگری از جمله مصرف داروهای مختلف و … را امتحان کرده و در آن شکست خورده‌اند. با این حال برخی علائم و موارد پزشکی وجود دارد که از همان ابتدای کار پزشک مربوطۀ این روش را برای درمان ناباروری تجویز می‌کند، تا زمان و هزینه خود را صرف روش‌های دیگر با درصد موفقیت کمتر نکنید. این موارد شامل تشخیص ناباروری مانند مسدود شدن لوله‌های فالوپ، عوامل ناباروری شدید در مردان، کاهش ذخایر تخمدان و یا سن بالای مادر (معمولاً بانوان بالای 38 سال) است.

2.     هرکسی می‌تواند از مزایای بارور‌سازی تخمک در آزمایشگاه استفاده کند

مزایای آی وی اف تنها به مادر نوزاد محدود نیست، افراد می‌توانند به عنوان جانشین حاملگی برای کسانی که به هیچ عنوان امکان باروری آن‌ها وجود ندارد، شرکت کنند و در تجربه بارداری افرادی که امیدی برای داشتن فرزند ندارند، سهیم باشند. این مورد شامل زنانی است که از نظر جسمی قادر به حمل یک نوزاد کامل در بدنشان نیستند.

3.     می توانید از اسپرم یا تخمک اهدا شده، استفاده کنید

برخی موارد پزشک مربوطۀ استفاده از اسپرم یا تخمک اهدا شده را توصیه می‌کند. در این موارد، تخمک می‌تواند به صورت دستی در کلینیک بارور شده و از جنین مناسب و قابل استفاده برای IVF استفاده شود، که شانس بارداری شما را برای اولین یا دومین بار افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید:  هزینه ی آی وی اف چه قدر است

4.     می توانید زمان بارداری خود را کنترل کنید

افرادی که دارای مشغله‌های مختلفی هستند و یا شرایط زندگی منحصر به فردی دارند، که این موارد بر زمان تولد فرزندشان تأثیر می‌گذارد، می‌توانند از روش‌های بارور‌سازی تخمک در آزمایشگاه بهره‌مند شوند. در این روش تخمک‌ها یا جنین را برای آینده می‌توان منجمد کرد. سپس هر زمان که بخواهید، می‌توانید باردار شوید. همچنین لقاح آزمایشگاهی می‌تواند به فاصله گذاری سنی کودکان به نحوی که برای خانواده شما مناسب است، کمک کند.

5.     آی وی اف شانس داشتن فرزند سالم را افزایش می‌دهد

غربالگری ژنتیکی یک فناوری قدرتمند برای اطمینان از سلامت فرزندتان است. با استفاده از غربالگری ژنتیکی به نام آزمایش ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGT )، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که جنین مورد استفاده در IVF عاری از علائم و مشکلات ژنتیکی شناخته شده است.

این علائم می‌تواند شامل بیماری‌هایی از قبیل فیبروز کیستیک، سندرم داون، کم خونی داسی شکل و بیماری تای ساکس و … باشد.

توجه داشته باشید این آزمایشات به صورت عادی انجام نمی‌شود و تنها در صورت وجود این بیماری‌ها در پدر یا مادر و سابقه خانوادگی در بیماری‌های جدی مرتبط با ژنتیک، امکان انجام آن وجود دارد.

6.     احتمال سقط جنین را کاهش می‌دهد

شایع‌ترین دلیل سقط جنین، ناهنجاری‌های ژنتیکی است که باعث می‌شود بدن بارداری را به طور طبیعی به پایان رساند. از طریق آزمایش قبل از کاشت (PGT)، با تعیین علائم ژنتیکی مادر می‌توان شانس بیشتری برای لذت بردن از یک بارداری سالم و به دنیا آوردن نوزاد سالم را به مادران هدیه داد.

7.     افزایش شانس بارداری با آی وی اف

IVF با PGT بالاترین میزان موفقیت را در بین سایر گزینه‌های کمک باروری دارند. در صورت لزوم می‌توان در چرخه‌های زمانی مختلف این روش‌ها را برای افزایش شانس بارداری و تولد فرزند سالم امتحان کرد.

جمع بندی

مزایای آی وی اف به قدری زیاد است که در صورت موفقیت‌آمیز بودن آن، یک زندگی جدید به خانواده‌ها هدیه داده می‌شود. شانس موفقیت این روش به عوامل مختلفی از جمله شرایط بدنی و ژنتیکی پدر و مادر، سبک زندگی و … بستگی دارد. شما می‌توانید با استفاده از لقاح مصنوعی و فواید بی‌شمار آن شانس تولد یک بچه سالم را داشته باشید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy