دردهای بعد از آی وی اف | مراقبت های پس از آی وی اف

دردهای بعد از آی وی اف | مراقبت های پس از آی وی اف

23 اسفند 1399

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

ای وی اف نوعی از روش های پیشرفته کمک باروری است که برای درمان ناباروری استفاده می شود. ناباروری به دلیل اختلال اسپرم، اندومتریوز، اختلال تخمک گذاری و بسته بودن لوله های فالوپ به روش لقاح ازمایشگاهی یا ای وی اف قابل درمان است.
در روش ای وی اف ابتدا تحریک تخمک گذاری انجام می شود و در هر تخمدان چندین فولیکول تخمک گذاری تولید می شود.

در مرحله بعدی بیمار برای تخلیه تخمک ها به اتاق عمل برده می شود و تحت بیهوشی جنرال با کمک سونوگرافی واژینال هر کدام از فولیکول های تخمدان تخلیه شده و تخمک حاصل شده داخل لوله های مخصوص ازمایشگاهی به بخش جنین شناسی تحویل داده می شود.

در قسمت جنین شناسی اسپرم به داخل تخمک لقاح داده می شود و جنین حاصل شده بر اساس امادگی اندومتر به داخل رحم انتقال داده می شود.

مهمترین عوارض آی وی اف

ای وی اف از جمله جراحی های با عوارض بسیار کم می باشد. از مهم ترین عوارضی که ممکن است پس از ای وی اف بیمار را درگیر کند ، عبارت است از:

1- خونریزی لگنی در اثر اسیب عروق، عفونت لگنی و ابسه

اغلب بعد از ای وی اف در بیماران دچار اندومتریوز اتفاق می افتد، پیچ خوردن تخمدان ها و در اخر سندرم هایپراستیمولیشن که در بیماران دارای تخمدان پلی کیستیک اتفاق می افتد.دراکثر بیمارانی که تحت عمل ای وی اف قرار گرفته اند به دلیل خونریزی بسیار مختصر داخل لگن هنگام تخلیه فولیکول ها درد اندک پس ازعمل طبیعی می باشد و نباید موجب نگرانی بیمار شود. معمولا در طی حداقل سه اول پس از جراحی این دردهای مختصر گزارش می شود.

2- بیمارانی با مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک

در بیماران با مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک که تحت ای وی اف قرار می گیرند، به دلیل تحریک بیش از حد تخمدان و تولید تعداد زیادی فولیکول تخمدانی، مشکل سندرم هایپر استیمیولیشن به وجود می اید. سندرم هایپراستیمیولیشن یا تحریک بیش از حد تخمدان منجر به تجمع مقادیر زیادی مایع داخل حفره لگن می شود در نتیجه بیمار دچار درد شکم می شود.

این نوع خاص از درد شکم اغلب از سومین روز پس از تخمک گیری شروع می شودو تا یک هفته به حداکثر می رسد. در صورتی که بیمار از این نوع دردها شاکی باشد باید به پزشک مراجعه کرده و سونوگرافی واژینال انجام شود.

در صورت تجمع مایع فراوان داخل شکم و لگن، تحت گاید سونوگرافی مایع داخل لگن تخلیه شده و با به کارگیری اقدامات خاص درد بیمار کنترل خواهد شد.
در صورت به وجود امدن ابسه تخمدان یا عفونت های لگنی ، دردهای مزمن لگن حداقل پس از دو هفته از جراحی موجبات ناراحتی بیمار را فراهم می کنند. با انجام سونوگرافی واژینال موقعیت ابسه تخمدان ها مشخص می شود و با اقدامات جراحی و مصرف انتی بیوتیک های وسیع الطیف درمان انجام می شود.

حتما بخوانید: تعیین جنسیت به روش ای وی اف (IVF)

3- پیچ خوردن تخمدان ها

از مهمترین و خطرناک ترین علل درد پس از ای وی اف، پیچ خوردن تخمدان ها می باشد. به علت بزرگ شدن سایز تخمدان ها ، این اعضا از موقعیت لگنی وارد شکم شده و ازادانه قادر به پیچ خوردن دور محور خود هستند. در صورت پیچ خوردن تخمدانها جراحی لاپاراسکوپی انجام شده و تخمدانها به وضعیت درست بازگردانده می شوند. جهت جلوگیری از این اتفاق بیماران باید به این توصیه هاعمل کنند: استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی، استفاده از رژیم غذایی پر فیبر یا ملین جهت جلوگیری از یبوست و در تا حد امکان اجتناب از نزدیکی جنسی.

در هر صورت به بیماران توصیه می شود در صورت بروز درد شدید پس از جراحی های ای وی اف در هر زمان از شبانه روز به اورژانس بیمارستان مراجعه نمایند.

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy