شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

لاپاروسكوپي فيبروم رحم

فيبروم رحمي متداول ترين تومور رحمي است كه در سنين باروري رخ مي دهد و بخاطر عضله جدار رحم است كه بوجود مي آيد و در اكثر مواقع به بافت هاي معمولي رحم شبيه است. اندازه آن متفاوت بوده و در يكي از ۳ لايه رحم قرار مي گيرد.

نشانه هاي بيماري

در صورتي كه فيبروم رحمي رشد كند، خونريزي ماهانه و عادت ماهانه شديد كه كم خوني مهم ترين نتيجه فيبروم رحمي بوده در نهايت درد ناحيه شكم و كمر را منجر خواهد شد. اگر فيبروم در سطح خارجي رحم بوجود بيايد، برمثانه، روده بزرگ و مجاري ادراري فشار وارد مي كند كه در نتيجه ادرار كردن با مشكلاتي مواجه خواهد ساخت. اندازه و محل  فيبروم مي تواند به نازايي و سقط مكرر بچه منجر شود.

گاهي اوقات بيمار از فيبروم رحمي خود خبر ندارد و تنها به واسطه تحريك استروژن زنانه است كه نسبت به وجود فيبروم در داخل اندام خود پي مي برد. در دوران باروري، فيبروم ها تا زمان پايان باروري رشد مي كنند و بعد از اين دوران است كه اندازه آن ها كوچكتر شده و درمان مي شوند. مصرف قرص ضد بارداري، دوران بارداري و هر عامل تحريك كننده استروژن زنانه، باعث رشد فيبروم خواهد شد.

نتايج فيبروم بر بارداري زن

  1. حاملگي خارج از رحم
  2. خونريزي شديد بعد از زايمان و چسبندگي غيرعادي جفت
  3. مرگ جنين در داخل رحم
  4. زايمان زودهنگام
  5. پاره شدن زودهنگام كيسه آب
  6. تداخل و بي اثر كردن كاشته شدن و رشد و بزرگ شدن تخم لقاح يافته در رحم
  7. مشكل در خون رساني به جنين از طريق جفت به علت كاشت تخم در محل فيبروم و در نتيجه اختلال در رشد جنين
  8. سقط جنين

درمان فيبروم

  1. درمان دارويي: با داروهاي ضد استروژني، بيمار را درمان مي كنند. اين چنين درماني موقتي بوده و بعد از دوره، دوباره فيبروم رشد مي كند. اين نوع داروها عوارضي مانند پوكي استخوان را به همراه دارد. با درمان دارويي مي توان كمبود آهن و كم خوني را مي توان درمان كرد.
  2. درمان جراحي: با جراحي لاپاروسكوپي مي توان جراحي هاي كوچك مانند بستن لوله هاي رحم، را به انجام رساند، سوزاندن مركز فيبروم هاي كوچك با ليزر يا جريان الكتريكي و آنژيوگرافي شريان ران را براي كاهش خون رساني به رحم و جراحي هاي حذفي مانند خارج كردن توده فيبروم را انجام داد.
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد