سرطان تخمدان در بارداری و روش‌های حفظ بارداری در سرطان تخمدان

سرطان تخمدان در بارداری و روش‌های حفظ بارداری در سرطان تخمدان

3 تیر 1400

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

سرطان تخمدان  در بارداری از جمله سرطان های کمتر شایع زنان به شمار می رود. طبق امار در آمریکا سالانه کمتر از دو درصد به موارد جدید سرطان تخمدان افزوده می شود. اغلب زنانی که دچار این بیماری می شوند سن بالای 55 سال دارند. زنانی که در سنین باروری هستند در صورت ابتلا به این بیماری به انواع خفیف تر دچار می شوند.

علائم سرطان تخمدان در بارداری

سرطان تخمدان از جمله بیماری‌هایی است که در مراحل اولیه بی علامت است. در مراحل پیشرفته با علائم درد شکم و علایم گوارشی و ادراری خودنمایی می کند. بنابراین به خانم ها توصیه می کنیم از انجام غربالگری سالانه امتناع نکنند. سونوگرافی واژینال و بررسی دقیق تخمدان‌ها و ازمایش تومور مارکرهای تخمدان از جمله موارد چکاپ سالیانه بررسی سرطان تخمدان می باشد.

 

حتما بخوانید: سرطان در زنان

 

حفظ بارداری در سرطان تخمدان

 

حفظ بارداری در سرطان تخمدان

اگر زنی در سنین باروری دچار سرطان تخمدان شود، ابتدا باید وسعت و شدت بیماری بررسی شود.

سرطان تخمدان ضعیف

در برخی از موارد کم شدت‌تر، بیماری مثل تومورهای بینابینی، ممکن است در حین جراحی بتوان یکی از تخمدان ها و رحم را حفظ کرد. در نتیجه امکان باروری در اینده وجود خواهد داشت. قابل ذکر است که اکثر تومورهای بینابینی تخمدان به شیمی درمانی و یا رادیوتراپی نیاز ندارند.

سرطان شدید تخمدان

در زنانی که دچار بیماری شدید سرطان تخمدان هستند، در صورت صلاحدید تیم پزشکی بهتر است ابتدا تحریک تخمک گذاری به روش ای وی اف و سپس ذخیره تخمک ها انجام شود که این عمل حدود دو هفته طول می کشد. پس از اطمینان از ذخیره تخمک به میزان کافی درمان گسترده جراحی و سپس شیمی درمانی انجام شود. انجام تحریک تخمک گذاری و فریز تخمک ها بعد از شیمی درمانی امکان پذیر نیست. انجام شیمی درمانی سبب نارسایی سلول های بنیادی تخمدان شده و فریز تخمک را غیر ممکن می سازد.

رحم جایگزین برای  رشد جنین

در بیمارانی که دچار سرطان تخمدان هستند و جراح موفق به حفظ رحم در حین بارداری شده، پس از کنترل کامل بیماری تخمک فریز شده با اسپرم لقاح داده شده و جنین به داخل رحم خود فرد منتقل می شود. اگر جراح مجبور شود که رحم بیمار را در حین جراحی خارج کند، جنین تشکیل شده در رحم جایگزین رشد خواهد کرد.

رحم جایگزین برای جنین

گاهی اوقات سرطان تخمدان بسیار پیشرفته است به طوری که امکان خروج تخمک سالم غیر ممکن است. در این صورت در صورت تمایل به بارداری استفاده از تخمک اهدایی و رحم اجاره توصیه می شود.

در برخی نقاط دنیا برای حفظ باروری در سرطان تخمدان قسمتی از بافت تخمدان جدا شده و فریز می شود. بعد از بهبود از بیماری، بافت از فریز خارج شده و به بدن بیمار پیوند می شود. تعدادی از متخصصین این روش را نمی پسندند و بیم ان را دارند که با پیوند بافت آلوده سرطان دوباره شعله ور شود.

 

حتما بخوانید: بررسی تاثیر تغذیه بر قاعدگی

 

سرطان تخمدان در بارداری

گاهی اوقات سرطان تخمدان در حین بارداری تشخیص داده می شود، که معمولا از انواع پیشرفته است. هدف درمان سرطانتخمدان در این شرایط نجات جان مادر و حفظ جنین است. اگر مادر در سه ماهه نخست بارداری باشد، ترجیحا حاملگی ختم داده می شود و بلافاصله درمان مادر شروع می شود. اگر مادر در سه ماهه اخر بارداری باشد داروهای مخصوص بلوغ ریه جنین به مادر تجویز شده و زمان ختم بارداری طوری تنظیم می شود که نوزاد اسیب کمتری ببیند و مادر نیز به سرعت وارد مراحل درمان شود. تصمیم گیری در مورد مادر مبتلا به سرطان تخمدان ودر سه ماهه دوم بارداری به مشورت با یک تیم کارامد و خبره پزشکی نیاز دارد.

تغذیه با شیر مادر در مادر مبتلا به سرطان تخمدان

تغذیه با شیر مادر در مادر مبتلا به سرطان تخمدان

بیشتر موارد سرطان تخمدان در بارداری نیازمند انجام دوره های شیمی درمانی می باشد و از انجایی که داروهای شیمی درمانی وارد جریان شیر مادر می شوند در اغلب موارد انجام تغذیه با شیر مادر امکان پذیر نیست.

سخن آخر

شما می‌توانید برای مشاوره در خصوص درمان بیماری سرطان تخمدان در بارداری خود به دکتر فاطمه سروی، پزشک مجرب زنان و زایمان در غرب تهران ( دارنده فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، عضو انجمن نازایی اروپا و آمریکا، دانشیار دانشگاه تهران) مراجعه نمایید.

راه های ارتباطی با دکتر فاطمه سروی ( جراح و متخصص زنان و زایمان ) :

اینستاگرام دکتر فاطمه سروی

شماره های تماس جهت رزرو: 88087542-021 و 09195934458 و 09195600342

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy