تخمک گذاری بعد از هیستروسکوپی

تخمک گذاری بعد از هیستروسکوپی

8 اسفند 1397

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

می‌توان گفت که در برخی از موارد احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی کاهش می‌یابد. البته نمی‌توان این را صددرصد دانست، اما ممکن است برای بعضی از افراد احتمال بارداری کاهش یابد. ممکن است پس از این روش در مورد بارداری دچار مشکلاتی شوید، زیرا برخی از انواع هیستروسکوپی، ممکن است تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را حذف کنند.

رحم جایی است که نوزاد درون آن رشد می‌کند. حذف هیستروسکوپی پولیپ در زنان با ناباروری نامعلوم ممکن است شانس ابتلا به بارداری را افزایش دهد. اختلالات مربوط به حفره رحم، مانند پولیپ آندومتر، فیبروئید، سپتوم رحمی و چسبندگی داخل رحمی ممکن است روند تخمک‌گذاری تخمک بارور شده را درون لایه داخلی حفره رحم مختل کند. در زنان نابارور با اختلال حفره رحم، حذف این ناهنجاری ها با استفاده از هیستروسکوپی ممکن است در افزایش شانس حاملگی کمک‌رسان باشد.

تحمک گذاری بعد از هیستروسکوپی

شانس بارداری بعد از هیستروسکوپی چقدر است؟

هیستروسکوپی یک روش تشخیصی در بیماری‌های بانوان است. در مواردی که شما دوره‌های قاعدگی با خونریزی و درد شدید دارید یا پزشک شما نیاز به دانستن بیشتر در مورد سلامت باروری‌تان دارد، ممکن است انجام هیستروسکوپی را توصیه کند. با این روش او می تواند رحم و دهانه رحم را کامل ببیند و مشکلات موجود را تشخیص دهد.

بارداری بعد از هیستروسکوپی از چه زمانی امکان‌پذیر خواهد بود؟

پزشک از رحم وسایل مربوط به هیستروسکوپی را وارد بدن می‌کند تا بتواند مشکلات را شناسایی و برطرف کند. با این روش تشخیص بیماری‌های رحم یا لوله‌های آن امکان‌پذیر خواهد بود. در بیشتر موارد از این روش برای درمان ناباروری و افزایش احتمال بارداری استفاده می‌شود. پزشک با استفاده از وسایل مختلف وجود مشکلات را تشخیص داده و با نمونه‌برداری آن‌ها را درمان می‌کند. در برخی از موارد ممکن است پزشک مجبور باشد توده‌هایی مانند پولیپ یا کیست‌های تخمدان را خارج کند.

درباره این‌که چند روز بعداز هیستروسکوپی می‌توانید باردار شوید، نمی‌توان جوابی قطعی داد. تعیین زمان بستگی به نوع عملتان دارد. اگر عمل ساده‌ای داشته‌اید، حتی در چرخه تخمک‌گذاری بعدی هم می‌توانید باردار شوید. اگر عمل سنگین‌تری داشته‌اید، می‌توانید دو یا سه ماه بعداز آن برای بارداری اقدام کنید. البته این موارد را باید پزشک معالج نسبت به شرایطتتان مشخص کند.

البته پزشک طبق مراحل زیر هیستروسکوپی را انجام می‌دهد:

 • بررسی و باز کردن انسداد لوله‌های رحم
 • اندازه‌گیری رحم و شکل آن
 • آزمایش برای تعیین دلیل سقط جنین
 • بررسی زخم‌های داخل رحم
 • خارج کردن پولیپ و فیبروئید رحم
 • بررسی غده آندومتر

اگر بخش‌هایی از رحم دچار مشکل شده باشد، پزشک معالج با این روش آن‌ها را بررسی کرده و سعی می‌کند این مشکلات را برطرف کند. البته احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی در برخی موارد بالا می‌رود و در این‌بار باید با پزشک معالجتان مشورت کنید.

حتما بخوانید: عمل هیستروسکوپی چقدر طول می کشد

لکه‌بینی بعد از هیستروسکوپی طبیعی است؟

اول از همه باید به این مورد دقت داشته باشید که این عمل در بیشتر موارد تاثیری روی چرخه قاعدگی نخواهد داشت. اگر بعد از برداشتن پولیپ یا عمل‌هایی این‌چنینی، غیراز چرخه قاعدگیتان، لکه‌های خون دیدید، اصلا نگران نباشید، چون این موارد کاملا طبیعی بوده و باعث بهم خوردن تخمک‌گذاری نمی‌شود. ممکن است این خونریزی‌ها مربوط به زخم‌های عمل باشد و نباید به‌خاطر دیدن‌ آن‌ها نگران باشید.

چه زمانی از هیستروسکوپی استفاده می‌شود؟

هیستروسکوپی می‌تواند تشخیصی یا درمانی باشد. یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از این عمل، یافتن علت خون‌ریزی غیرطبیعی رحم است. خونریزی غیرطبیعی می‌تواند به این معنی باشد که خونریزی دوره‌های قاعدگی یک فرد سنگین‌تر یا طولانی‌تر از معمول است یا کمتر یا بیشتر از حد معمول طول می‌کشد. خون‌ریزی بین دوره‌های قاعدگی هم غیرطبیعی است. اگر نگران تخمک گذاری بعد از هیستروسکوپی هستیذ، می‌توانید در این‌بازه با پزشکتان مشورت کنید.

شایع ترین دلایل انجام هیستروسکوپی

 • قاعدگی طولانی
 • خونریزی شدید و درد
 • خونریزی بین دو قاعدگی

آیا هیستروسکوپی دردناک است؟

برخی از بانوان در طول هیستروسکوپی احساس درد ندارند، اما برای برخی، این موضوع می تواند دردناک باشد. اگر هنگام انجام هیسترسکوپی احساس درد دارید، می‌توانید به پزشک یا پرستار بگویید که انجام آن را متوقف کنند. البته می‌توانید قبل از انجام این روش از آن‌ها بخواهید که به شما مسکن بدهند یا از دیگر روش‌های کاهش درد استفاده کنند.

هیستروسکوپی

چه اقداماتی قبل از انجام هیسترسکوپی لازم است؟

پزشک قبل از انجام هسیترسکوپی، برای شما آزمایشاتی مانند آزمایش خون و تست بارداری را درخواست می کند. سپس باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید چون اگر حامله باشید، هیستروسکوپی نمی تواند انجام شود. اگر دچار فیبروم رحمی هستید، ممکن است لازم باشد، قبل از عمل، از دارو استفاده کنید تا کوچک تر شوند. هيستروسکوپي معمولا به بیهوشی نیاز ندارد، چون يک روش نسبتا سريع است و طی آن برشی در پوست ایجاد نمی شود.

مصرف داروهایی مانند ایبوبروفن حدود یک ساعت قبل از عمل می تواند به کاهش ناراحتی پس از عمل کمک کند. گاهی اوقات ممکن است یک بیهوشی موضعی برای بی حس کردن دهانه رحم استفاده شود. اما اگر هیسترسکوپی برای درمان و جراحی فیبروم های رحمی یا موارد دیگری باشد که نیاز به زمان طولانی تری دارد، ممکن است تحت بیهوشی عمومی قراربگیرید. یعنی در طول عمل به خواب بروید. اگر نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشید، قبل از انجام آن باید چند ساعت از غذا خوردن یا نوشیدن بپرهیزید. ولی در بیهوشی یا بی حسی موضعی، می‌توانید غذا خوردن و نوشیدن را به طور عادی انجام دهید.

حتما بخوانید: هیستروسکوپی رحم چیست؟

عوارض هیسترسکوپی چیست؟

درست مانند هر روش پزشکی، هیسترسکوپی هم می تواند عوارضی داشته باشد. از جمله:

 • مشکلات بیهوشی
 • عفونت
 • آسیب رسیدن به گردن رحم شما
 • مشکلات تجمع گاز یا مایع در رحم
 • آسیب به ارگانهای مجاور مثل مثانه، روده یا تخمدان
 • بیماری التهابی لگن
 • کاهش احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی

اگر بعد از انجام هیسترسکوپی دچار علائمی مانند تب، درد شدید شکم یا خونریزی شدید، شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید یا به اورژانس بروید.

عمل هیستروسکوپی

یکی از مهمترین سوالاتی که بعد از انجام عمل هیستروسکوپی برای بسیاری از افراد پیش میاید، دانستن اطلاعاتی درباره تخمک گذاری بعد از هیستروسکوپی است. ما سعی کردیم اطلاعاتی کامل درباره این موضوع به شما بدهیم، ولی اگر سوال دیگری درباره بارداری بعد از هیستروسکوپی دارید، آن را از ما بپرسید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد