مرحله به مرحله ای وی اف

مرحله به مرحله ای وی اف

15 فروردین 1398

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

شایع‌ترین روش کمک باروری ای وی اف یا (تلقیح آزمایشگاهی) است. این روش قدیمی‌ترین و موثرترین روش از میان روش‌های کمک باروری است. (IVF) مخفف (In Vitro Fertilization) بوده و اصطلاح لاتین (In vitro) به معنی (داخل شیشه) است. چرا که پیش از این در ظرف‌های شیشه‌ای در آزمایشگاه باروری انجام می‌گرفت. امروزه در لوله‌های پلاستیکی نیز این کار انجام می‌گیرد.

مراحل ای وی اف (IVF)

از آن‌جا که احتمال به هم رسیدن و ترکیب سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در داخل لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی محفظه شکم است، از این ایده برای باروری استفاده می‌شود. بدین صورت که تخمک‌های رسیده از زن گرفته شده و در ظرفی داخل آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می‌شود. تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح (امبریو) در داخل رحم قرار داده می‌شود.

مرحله به مرحله ivf

روش‌های انجام آی وی اف چیست؟

روش‌های دیگر کمک باروری عبارتند از ICSI،GIFT،ZIFT  و اهداء تخمک یا جنین که به‌طور مختصر آنها را بررسی می‌کنیم:

ICSI  یکی از مراحل آی وی اف  (IVF)

– Intra cytoplasmic sperm Injection

تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک: در این روش تخمک تنها با یک اسپرم مرد در ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌شود. بعد از باروری، جنین حاصل در رحم زن قرار داده می‌شود.

GIFT  یکی از مراحل آی وی اف

– Gamete Intrafallopian Transfer

تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب شده و سپس از طریق جراحی به وسیله لاپاروسکوپ به داخل لوله رحمی تزریق می‌گردد. ‌باروری در داخل بدن رخ می‌دهد و جنین به‌طور طبیعی در رحم لانه‌گزینی می‌کند.

ZIFT  یکی از مراحل آی وی اف

– Zygote Intra fallopian Transfer

در این روش مانند GIFT تخمک زن و اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب شده و به روش جراحی در لوله رحمی قرار داده می‌شود اما مانند IVF پزشک بعد از باروری آزمایشگاهی جنین را در داخل شکم قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره ای وی اف بدانید

اهداء تخمک یا جنین یکی از مراحل ای وی اف

اگر خانمی قادر به استفاده از تخمک‌های خود برای بارداری نباشد، تخمک اهداء شده توسط زنی دیگر با اسپرم شوهر او ترکیب شده (در کشور اسلامی ما برای شرعی بودن این عمل صیغه بین زن اهداء کننده تخمک و مرد جاری می‌گردد) و جنین حاصل در رحم زن اول قرار داده می‌شود.

روند درمان در آی وی اف

نزدیک به شروع دوره ماهانه مادر، داروهای باروری برای او تجویز می‌شود تا تخمدان جهت آزاد کردن چندین تخمک رسیده، تحریک شود (به‌طور معمول یک تخمک در هر ماه آزاد می‌شود) گاهی ممکن است برای جلوگیری از آزاد شدن زودرس تخمک‌ها، مجبور به استفاده از هورمون‌های مصنوعی شوند. مادر باید برای اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌ها به‌طور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا بررسی شود که چه زمانی تخمک‌هایش رسیده شده‌اند.

به محض رسیده و کامل شدن تخمک‌ها، پزشک به‌وسیله سوزن باریکی که از دیواره مهبل وارد تخمدان می‌کند (تحت بیهوشی)؛ تخمک‌ها را خارج می‌کند. (ممکن است برای مشخص شدن محل تخمک‌ها سونوگرافی انجام شود) سپس پزشک تخمک‌ها را با اسپرم‌های همسر درون ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌کند.

۲ تا ۵ روز بعد هر کدام از تخم‌های بارور شده به شکل توپی از سلول‌ها درمی‌آیند که <امبریو> یا جنین نام دارد. سپس پزشک ۲ الی ۴ عدد از این جنین‌ها را به‌وسیله کاتتر باریکی از طریق گردن رحم به داخل رحم می‌کند. (اگر جنین‌های بیشتری تشکیل شده باشد، فریز می‌شود تا در صورت عدم موفقیت این دوره‌آی.وی.اف در دوره‌های بعدی به‌کار برده شود.) اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، جنین در داخل دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا نوزاد متولد شود.

در 20 تا 40 درصد حاملگی‌های ناشی از‌آی.وی.اف بیش از یک جنین لانه‌گزینی کرده و چندقلو زائیده می‌شوند.

پس از ۲ هفته از زمان قرار گرفتن جنین‌ها در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون حاملگی از موفقیت لانه‌گزینی اطمینان پیدا کند.

ای وی چیست

دلایل استفاده از روش IVF

دلیل‌های مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود یک خانم از این روش برای بارداری استفاده کند. در ادامه این دلیل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

  • لوله‌های رحمی آسیب دیده یا مسدود
  • فقدان یا کم بودن اسپرم
  • اختلالات تخمک گذاری
  • فیبروئید رحم
  • نارسایی زودرس تخمدان
  • اختلالات ژنتیکی
  • اندومتریوز
  • وجود آنتی‌بادی‌هایی برای مبارزه با اسپرم
  • ناباروری بی‌علت

بیشتر بخوانید: مزایای آی وی اف چیست؟

میزان موفقیت آی وی اف

نمی‌توان درصد موفقیت دقیقی برای این روش بیان کرد، اما طبق بررسی‌های انجام شده تاحدودی می‌توان درصد موفقیت IVF را گفت. براساس آزمایش‌های انجام شده می‌توان گفت این روش برای مشکلاتی مانند سابقه تولید مثل، سن مادر، علل نازایی و… نسبت به بقیه روش‌های کمک باروری مناسب‌تر است.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که درصد موفقیت در روش‌های آزمایشگاهی نسبت به روش‌های طبیعی کمتر بوده و در برخی موارد باید این کار چندین بار تکرار شود. ممکن است تخمک سالم تولید نشود یا اسپرم مرد مشکلاتی داشته باشد. در این موارد ناچار هستید که از روش‌هایی مانند تخمک یا جنین اهدایی استفاده کنید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد