آی وی اف موفق(بررسی راهکارهایی برای افزایش شانس موفقیت در IVF )

آی وی اف موفق(بررسی راهکارهایی برای افزایش شانس موفقیت در IVF )

15 فروردین 1400

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

آی وی اف موفق به فاکتورهای زیادی همانند سن، وضعیت بارداری پیشین، نوع مشکل در ناباروری و … بستگی دارد. برای موفقیت در آی وی اف اقدامات پیش از آی وی اف، سبک زندگی و بررسی های پیش از عمل از مهم‌ترین و تاثیرگذار ترین عوامل هستند. درخصوص داشتن یک آی وی اف موفق دکتر فاطمه سروی متخصص زنان، زایمان و نازایی مطالبی را بیان نموده اند که در اینجا به شرح آن مطالب پرداخته ایم.

او‌لین نکته برای داشتن یک آی وی اف موفق این است که شکیبایی و صبر داشته باشید. شانس باروری در یک زوج طبیعی 25-20% می باشد. در آی وی اف موفق این میزان در بهترین وضعیت 35% می‌باشد. براین اساس با توقع بالا و انتظار سود صددرصد داشتن، خود و همسرتان را ناامید نکنید. با روحیه و امیدواری بالا یک سیکل درمان آی وی اف موفق را تحت نظر پزشک فوق تخصص نازایی مجرب آغاز نمائید.

 برای موفقیت در آی وی اف به سلامتی خود دقت نمائید.

به خاطر داشته باشید که هر انتخاب کوچکی که در بازه زمانی اولیه بارداری خود انجام می دهید، بر احتمال بقا یا این که از بین رفتن بارداری اثرگذار می باشد، نگهداری از خود در‌این زمان بسیار مهم می باشد. مسلما از مصرف الکل، سیگار یا بقیه مواد بالقوه مضر اجتناب کنید.

برای داشتن یک آی وی اف موفق تغذیه مناسب، استراحت فراوان و فعالیت های آرامش بخش مانند پیاده روی های آهسته، همگی در بارداری سالم و آی وی اف موفق نقش دارند. مهم نیست که به چه روشی حامله شده اید، هفته های نخستین حاملگی دشوار بوده و حس خستگی امری طبیعی است. پس حتما برای خود وقت بگذارید.

بررسی ارتباط بین استرس وآی وی اف موفق

 

بررسی ارتباط بین استرس وآی وی اف موفق

 

سقط جنین در بارداری همیشه غم انگیز بوده و زمانیکه پروسه IVF را تکرار می‌کنید، ریسک آن نیز بالاتر می رود. نگرانی ها طبیعی می باشد. ولی باید بدانید که استرس اضافه زیانبار است. باورکنید از یک منبع پشتیبانی عاطفی قابل اطمینان برخوردار هستید، خواه آن فرد شریک زندگی، دوستان، خانواده، درمانگر می باشد. چنانچه پرسش یا نگرانی دارید، از تماس با مجموعه باروری خود دریغ نکنید، بعضی وقتها یک پاسخ اطمینان بخش تنها چیزی می باشد که شما نیاز دارید. تا حد ممکن استراحت فرمایید و از بارداری جدید خود لذت ببرید تا بتوانید یک آی وی اف موفق را پشت سر بگذارید.

داروهایی که باید قطع کنید را بشناسید

لازم است داروهایی که منجر به عدم موفقیت آی وی اف می شود را بشناسید. در ذیل به مواردی از این قبیل داروها اشاره کرده ایم :

 • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب تجویزی و بدون ورژن مانند آسپرین، ایبوپروفن (میدول، ادویل، مورتین) و ناپروکسین.
 • داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی که برای درمان اضطراب، افسردگی و دیگر ناراحتی‌های روانی تجویز می‌گردد.
 • استروئیدهایی مانند داروهای مورد استفاده برای درمان لوپوس یا آسم .
 • داروهای ضدتشنج.
 • داروهایی برای تیروئید.
 • داروهای پوستی، به ویژه محصولات دربردارنده استروژن یا پروژسترون.
 • داروهای شیمی درمانی.

 

حتما بخوانید: آی وی اف چیست؟

 

آشنایی با مکمل‌هایی برای آی وی اف موفق

چندین مکمل طبیعی وجود دارد که می توانید آنها‌را برای پشت سر نهادن  یک آی وی اف موفق مصرف نمائید.

مصرف ویتامین قبل از بارداری را از سی روز یا حتی چندین ماه پیش از شروع سیکل IVF آغاز نمایید تا میزان فولیک اسید در بدنتان افزایش یابد. این امر در موفقیت آی وی اف بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد.چون این ویتامین از بروز نقص‌های مادرزادی مغز و نخاع در جنین در حال رشد خودداری می‌کند.

ناگفته نماند که مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری حتی موجب بهبود سلامت اسپرم‌های همسرتان هم می‌گردد. همینطور پزشکان مصرف روغن ماهی را برای افزایش رشد جنین پیشنهاد می‌کنند. چنانچه میزان ویتامین D بدنتان پایین باشد، می بایست مصرف مکمل‌های ویتامین D را قبل از آغاز سیکل آی وی اف شروع فرمایید.لازم به ذکر است که پایین بودن میزان ویتامین D در بدن مادر امکان دارد سبب اوتیسم فرزندش گردد. وهمچنین فراموش نکنید که مصرف هیچ مکملی را بدون اجازۀ پزشک معالجتان آغاز نکنید.

بررسی ارتباط خواب کافی و آی وی اف موفق

خواب و باروری رابطۀ تنگاتنگی با هم دارند. خواب کافی برای داشتن یک آی وی اف موفق بسیار ضروری و تاثیرگذار می باشد.براساس یک مطالعه، نرخ بارداری خانم‌هایی که هر شب هفت تا هشت ساعت می‌خوابند، بالاتر از خانم‌هایی می باشد که مدت خوابشان کمتر یا بیشتر می باشد.

پزشکان دریافته‌اند که میزان ملاتونین، یعنی هورمون تنظیم کننده خواب و تولید مثل، در بازه زمانی ۹ الی ۱۲ شب به نقطه ی اوج می‌رسد. از نظر پزشکان براین اساس ساعت ۱۰ الی ۱۱ شب بهترین فرصت برای خوابیدن می باشد.

برای این که خواب سالم به بخشی از برنامه ی روزمره‌تان تبدیل گردد همانطور که گفتیم یکی از مواردی می باشد که سبب آی وی اف موفق می شود. در این خصوص توصیه‌های زیر را فراموش نکنید:

 • درست پیش از خواب دوش آب گرم بگیرید یا در وان آب داغ دراز بکشید.
 • دمای اتاق خوابتان را در حد ۱۵ ـ ۱۹ درجه سانتیگراد نگه دارید.
 • در اتاق خوابتان اسطوخودوس بگذارید یا هنگام گرمابه از این گیاه استفاده نمایید.
 • نرمش‌های کششی را قبل از خواب انجام بدهید.
 • از دو تا سه ساعت پیش از خواب دیگر چیزی نخورید.
 • پیش از خواب به موسیقی ملایم گوش بدهید.
 • حداقل از سی دقیقه پیش از خواب دیگر به صفحه نمایش دستگاه‌هایی مانند رایانه، موبایل یا تلویزیون نگاه نکنید.
 • از چهار تا شش ساعت پیش از خواب، کافئین مصرف نکنید.

رابطه جنسی و ارتباطش با آی وی اف موفق

 

رابطه جنسی و ارتباطش با آی وی اف موفق

 

مردان از سه تا چهار روز قبل از بازیابی اسپرم باید از انزال دستی یا واژینال پرهیز کنند؛ به این دلیل که بهتر است ظرف آزمایش هنگام جمع‌آوری اسپرم، مملو از بهترین اسپرم‌های ممکن باشد تا این که صرفا نمونه‌ای از آنچه بعد از انزال باقی‌مانده است ، در اختیار داشته باشید.

برای داشتن یک آی وی اف موفق قرار نیست که رابطه جنسی را به طور کامل متوقف فرمائید، صرفا در روزهای پیش از جمع‌آوری اسپرم کاری انجام ندهید که سبب به انزال گردد. و همچنین ناگفته نماند که دخول بایستی به طور سطحی صورت پذیرد، همسران می بایست از آمیزش واژینال عمیق پرهیز کنند، زیرا این فعالیت باعث تحریک دهانه رحم می‌گردد.

 

حتما بخوانید:تعیین جنسیت با آی وی اف 

 

حرف آخر

اکثر زمان ها اشخاص بعد از جابجایی جنین دچار ترس و اضطراب می گردند. مطالعه کتاب ها و دیدن فیلم های کمدی و یا ایجاد فضای شاد در منزل می‌تواند بر روی داشتن یک آی وی اف موفق  تأثیر گذارد. از این رو دانشمندان برای بررسی تأثیر خنده بر نتیجه IVF، وضعیت ملاقات اشخاص را بعد از جابجایی جنین با افرادی که آن ها را می خنداند را فراهم کرده اند که نتیجه ها نشان داده که شانس بارداری کسانی که بعداز انتقال جنین با چنین افرادی ملاقات کرده اند نسبت به کسانی که با افراد اخمو و غمگین و استرسی ملاقات کرده اند دو برابر بیشتر می باشد.

درمان ناباروری به روش آی وی اف یک روش درمانی اثرگذار بوده، که عوارض ناشی از آن قابل کنترل خواهد بود. مادر شدن غیرممکن نیست، در صورتی‌که که به هر دلیل قادر به بارداری نیستید شما می‌توانید برای مشاوره در خصوص انجام آی وی اف موفق  به دکتر فاطمه سروی، پزشک مجرب زنان و زایمان در غرب تهران ( دارنده فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، عضو انجمن نازایی اروپا و آمریکا، دانشیار دانشگاه تهران) مراجعه نمایید.

اینستاگرام دکتر فاطمه سروی

شماره های تماس جهت رزرو: 88087542-021 و 09195934458 و 09195600342

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy