احتمال بارداری بعداز لاپاراسکوپی چند درصد است؟

احتمال بارداری بعداز لاپاراسکوپی چند درصد است؟

25 آبان 1400

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

لاپاراسکوپی یکی از روش‌های درمانی است که برای بیماری‌های رحم و تخمدان مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در برخی موارد هم از عمل لاپاراسکوپی برای درمان ناباروری استفاده می‌شود. زمانی که با سونوگرافی دلیل نازایی مشخص نشود، پزشک با این روش سعی می‌کند که ناباروری را درمان کند. در ادامه به بررسی موارد موبوط به بارداری بعداز لاپاراسکوپی خواهیم پرداخت.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

این عمل، یک نوع جراحی است که درآن پارگی زیادی روی شکم ایجاد نمی‌شود و فقط با چند سوراخ کوچک روی شکم انجام می‌شود. به‌نوعی می‌توان گفت که لاپاراسکوپی با استفاده از لوله‌هایی که روی آن‌ها دوربین متصل شده است، انجام می‌شود. این دوربین‌ها از طریق سوراخ‌های ریزیا ناف وارد شکم شده و فیلم اجزای آن را روی مانیتور نمایش می‌دهند. پزشک متخصص پس از مشاهده این اجزا می‌تواند درباره مشکلات تصمیم‌گیری کند.

جراحی لاپارسکوپی و بارداری

جراحی لاپاراسکوپی چه فوایدی دارد؟

این نوع عمل فواید بسیار زیادی دارد که در بخش قبلی به یکی از آن‌ها اشاره شد. جراحی لاپاراسکوپی ضریب خطای کمی دارد. به‌خاطر این‌که این عمل بدون دخالت دست انجام می‌شود، در آن درد و چسبندی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. از آن‌جایی که این عمل بدون داخالت دست و با برش‌کاری های کوچک انجام می‌شود، طول نقاهت آن نیز بسیار کم است. همین موضوع باعث می‌شود که شانس عفونت محل جراحی هم تا حد زیادی کاهش یابد.

همچنین عمل لاپاراسکوپی ضریب خطای بسیار پایینی دارد. همین موضوع باعث شده که این نوع عمل طرفداران زیادی پیدا کند. این عمل برای بیماری‌هایی مانند هیستروکتومی و… بهترین پیشنهاد محسوب می‌شود.

این عمل بیشتر برای بیماری‌های رحمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه برخی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که با عمل لاپاراسکوپی درمان می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم.

  • تشخیص و درمان چسبندگی لوله‌های رحم. این بیماری یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که برای درمان آن از لاپاراسکوپی استفاده می‌شود.
  • خارج کردن کیست تخمدانی
  • تشخیص و درمان چسبندگی آندومتریوز

براساس تحقیقات انجام شده می‌توان نتیجه گرفت، کسانی که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار گرفته‌اند، برای بارداری شانس بیشتری نسبت به افراد درمان شده با عمل‌های دیگر دارند.

حتما بخوانید: لاپاراسکوپی چیست مزایا و معایب

لاپاراسکوپی برای چه بیماری‌هایی مناسب است؟

نمی‌توان تعداد محدودی بیماری بیان کرد که با لاپاراسکوپی درمان می‌شوند. این نوع عمل برای بسیاری از بیماری‌ها مانند هیستروکتومی، میومکتومی، عمل‌های کیست تخمدان، آندومتریوز و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زایمان طبیعی بعداز بارداری با لاپاراسکوپی بستگی به بهبودی زخم‌های عمل دارد. اگر زخم‌ها بدن بهبودی کامل پیدا نکرده باشد، ممکن است پزشک روش زایمان را تغییر دهد. بهترین زمان برای بارداری بعداز این عمل حدود یکسال اعلام شده است.

جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی با بارداری چه ارتباطی دارد؟

تا چند سال پیش از روش‌های لوله‌ای برای تشخیص یا درمان بیماری‌های زنان استفاده می‌شد. این روش معمولا عوارض زیادی داشت و البته درصد خطای آن هم زیاد بود. معمولا با استفاده از این روش‌ها جان افراد هم به خطر میوفتاد. بعداز ایجاد مشکلات مختلف به‌خاطر عمل‌ به روش لوله‌ای، محققان به فکر یافتن روشی جدید برای عمل شدند و بعداز سال‌ها تحقیقات روش لاپاراسکوپی را جایگزین کردند.

طبق بررسی‌هایی که انجام شده، از هر 100 نفر بیشتر از 88 نفر آن‌ها بعداز انجام عمل لاپاراسکوپی بهبودی کامل را پیدا می‌کنند. البته ممکن است برخی از بیماران با این روش بهبودی کامل پیدا نکنند که در این موارد از روش لاپاراتومی استفاده می‌شود.

بعداز جراحی لاپاراسکوپی فقط یک مورد که باعث سالپنژکتومی شد. این موارد بسیار کم مشاهده می‌شوند، پس برای انجام این عمل مردد نباشید. همچنین در یک مورد هم اختلالاتی در بدن رخ داد که باعث شد پزشک شیمی درمانی را تجویز کند. در موارد بسیار کمی مشاهده شده که خانم‌ها بعداز عمل لاپاراسکوپی دچار عود بارداری شوند.

این‌که بارداری بعداز لاپاراسکوپی با موفقت انجام می‌شود یا خیر به بیماری شخص بستگی دارد. ممکن است بیماری مربوط به تخمدان‌ها باشد و پزشک مجبور باشد که تخمدان را هم خارج کند که در این‌صورت احتمال بارداری کاهش میابد. برای این‌که بتوانید اطلاعات دقیقی درباره بارداری بعداز این عمل بدست آورید، بهتر است با پزشک معالج مشورت کنید. این شخص با بررسی پزونده پزشکی و علت انجام لاپاراسکوپی مشخص می‌کند که می‌توانید باردار شوید یا خیر. در برخی موارد هم ممکن است که پزشک توصیه کند که برای بارداری اقدام نکنید، چون ممکن است آسیب‌هایی به بدنتان وارد شود.

حتما بخوانید: لاپاراسکوپی رحم

بارداری بعداز لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

این سوال برای کسانی که تحت عمل لاپاراسکوپی قرار گرفته‌اند پیش می‌آید که آیا بعداز این عمل می‌توانند حامله شوند یا خیر؟ در جواب به این سوال باید گفت که این عمل فقط یک عمل جراحی برای از بین بردنن مشکلات مختلف است و هیچ محدودیتی برای بارداری ایجاد نمی‌کند. چسبندگی رحم، انسداد لوله‌های رحم، کیست تخمدان و.. بیماری‌هایی هستند که می‌توانند مانع بارداری شوند. پزشکان با جراحی لاپاراسکوپی این بیماری‌ها را درمان می‌کنند. پس نه‌ تنها این عمل برای بارداری ضرر ندارد، بلکه برای آن هم مفید است. پس نباید نگران باشید که این عمل مانع از بارداری شود. البته ممکن است به‌دلیل برخی از کیست‌های تخمدانی، پزشک مجبور باشد که تخمدان را خارج کند که همین موضوع احتمال بارداری را کاهش می‌دهد.

آمادگی‌های لازم برای بارداری بعداز لاپاراسکوپی

یکی از مهمترین مواردی که باید قبل از بارداری بررسی کنید، چرخه قاعدگی است. برای این کار باید تاری دقیق شروع و پایان این سیکل را یادداشت کنید. برای این‌که بتوانید تعداد تخمک‌ها مطلع شوید، می‌توانید از کیت‌های ارزیابی تخمدانی استفاده کنید. این کیت‌ها برای بررسی مخاط رحمی و اندازه‌گیری دمای واژن هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعداز انجام عمل لاپاراسکوپی نباید تا 5 روز رابطه جنسی داشته باشید. حتی بعداز گذشت این مدت زمان هم اگر خونریزی یا درد هنگام رابطه جنسی داشتید، سریعا به پزشکتان اطلاع دهید. این احتیاط‌ها برای این است که اجزای داخلی بدن بعداز عمل کاملا بهبود پیدا کنند.

انجام لاپاراسکوپی در دوران بارداری ممکن است؟

شایع‌ترین عمل‌های جراحی که در دوران بارداری انجام می‌شود آپاندکتومی، آدنکس و کله سیستکتومی هستند که همه آن‌ها با لاپاراسکوپی انجام می‌شوند. گاز CO2 که طی این عمل وارد بدن می‌شود، ممکن است مقداری از هورمون‌ها را تغییر دهد. البته این تغییرات موقتی بوده و بعداز عمل، وضعیت جنین به حالت عادی باز می‌گردد. پس اگر پزشک در دوران بارداری تصمیم بگیرد با جراحی لاپاراسکوپی درمان شوید. ممکن است بعداز شنیدن این موضوع، کمی ناراحت شوید، باید بگوییم که این نگرانی شما کاملا بی‌مورد بوده و هیچ آسیب جدی به جنین وارد نمی‌شود.

برای داشتن لاپاراسکوپی ایمن در دوران بارداری باید چه‌کاری انجام داد؟

  • عمل تا قبل از هفته 23 باداری انجام شود.
  • انجام بررسی‌های لازم برای استفاده از پروفیلاکتیک و توکولیتیک‌ها
  • برای جلوگیری از وجود آسیب به رحم از روش لاپاراسکوپی باز استفاده شود.
  • استفاده از تهویه مکانیکی مناسب برای حفظ آلکالوژ فیریولوژیک مادر.

بارداری بعداز لاپاروسکوپی

در این مطلب سعی کردیم موارد مربوط به عمل لاپاراسکوپی و بارداری را بررسی کنیم. اگر سوالاتی غیراز موارد گفته شده برایتان پیش آمده، آن را از ما بپرسید تا راهنماییتان کنیم.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy