لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی رحم

2 دی 1401

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

لاپاراسکوپی رحم روشی است که در آن جراح شما  با استفاده از یک دوربین برای دیدن داخل شکم (قسمت پایین شکم)خود استفاده می کند.این به این معنی است که آن ها قادر به دیدن uterus (رحم)، لوله های fallopian و تخمدان ها هستند. همچنین قادر به دیدن قسمت های دیگر بدن شما مانند مثانه و روده شما خواهند بود. معمولا لاپاراسکوپی برای بیماری های ناحیه لگن در خانم ها مانند کیست تخمدان، چسبندگی رحم و بررسی عفونت های زنانه مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای لاپاروسکوپی رحم چیست؟

این روش درمان امروزه یکی از پرکاربردترین عمل‌های جراحی تخمدان و رحم محسوب می‌شود و مزیت‌های بالایی دارد. تعدادی از مزیت های روش لاپاروسکوپی در مقایسه با عمل جراحی باز عبارتند از:

– کاهش خونریزی که احتمال نیاز به دریافت خون را کاهش می‌دهد.

– برش کوچک‌تر با چاقوی جراحی که درد را کمتر و زمان بهبودی زخم را کوتاه‌تر می‌کند.

– درد کمتر که سبب می‌شود بیمار کمتر به داروهای مسکن نیاز پیدا کند.

– کاهش خطر عفونت: اندام‌های داخلی بدن کمتر در معرض عفونت قرار می‌گیرند.

لاپاراسکوپی

چه زمانی لاپاروسکوپی رحم انجام می‌شود؟

برای تکمیل بررسی علل ناباروری در زن، در اغلب موارد لاپاراسكوپی تشخيصی صورت می‌گیرد. به‌طوركلی، اين عمل را پس‌ از بررسی‌ ديگر علل ناباروری انجام می‌دهند. امّا اگر درد يا مشكلات ‌ديگری مثل سابقه يک عمل جراحی وجود داشته باشد بايستی ‌لاپاراسكوپی را حتی قبل از ديگر اقدامات تشخيصی ناباروری انجام داد. لاپاراسکوپی برای درمان بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • بستن لوله‌های رحم
 • حذف کست تخمدان
 • یافتن محل خونریزی داخلی یا برداشتن خون‌مردگی

حتما بخوانید: لاپاراسکوپی چیست مزایا و معایب

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

عمل لاپاراسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد بنابراین باید در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود. ضمن بیهوشی پزشک با استفاده از یک سوزن مخصوص مقداری گاز دی‌اکسید کربن يا اكسيدنيترو يا هوا را به داخل شكم وارد می‌کنند. اين گاز باعث ايجاد یک فضای كافی در زير جدار شكم و همچنين بالا راندن روده‌ها شده و امكان مشاهده راحت‌تر اعضای تناسلی و لگن را فراهم می‌آورد. بعد از تزریق گاز، سوزن خارج می‌شود. يک وسيله مخصوص به نام لاپاراسکوپ (دوربین مينياتوری که به شكل لوله ‌باريكی است) از طريق يک برش كوچک زير ناف وارد شكم می‌گردد و با ایجاد برش نازک دیگری در زیر شکم، پزشک وسیله باریک دیگری را وارد می‌کند تا بوسیله آن اندام‌های داخل شکم را بلند کرده و پشت و اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. طول این برش‌ها بین 5/0 تا 5/1 سانتی متر می‌باشد. همچنین همزمان یک ماده حاجب از طریق دهانه رحم به‌ داخل رحم و لوله‌ها تزریق می‌شود تا باز بودن یا انسداد لوله‌های رحمی تشخیص داده شود.

اگر پزشک در حین لاپاراسکوپی مشکلی را مشاهده کند با استفاده از یک وسیله جراحی مخصوص (که از طریق برش کوچک دیگری در زیر شکم، وارد حفره لگن می‌شود) می‌تواند در همان زمان آن را اصلاح نماید.

لاپاراسکوپی رحم

بیماری هایی که با استفاده از لاپاراسکوپی رحم و تخمدان تشخیص داده می شوند

 • آندومتریوز
 • فیبروئید رحم
 • کیست تخمدان یا تومورها
 • حاملگی خارج از رحم
 • آبسه لگن یا کبد
 • چسبندگی لگن
 • ناباروری
 • بیماری التهابی لگن
 • سرطان تولید مثل

برخی از انواع درمان لاپاراسکوپی عبارتند از

 • هیسترکتومی یا برداشتن رحم
 • برداشتن تخمدانها
 • برداشتن کیست تخمدان
 • برداشتن فیبروئیدها
 • مسدود کردن جریان خون به فیبرویید
 • تخریب بافت اندومتر، که درمانی برای آندومتریوز است
 • از بین بردن چسبندگی
 • معکوس کردن عمل جراحی جلوگیری از بارداری (بستن لوله ها)

چه نتیجه‌ای از عمل گرفته می‌شود؟

نتایج عمل لاپاراسکوپی رحم به روش انجام آن بستگی دارد و نمی‌توان نتیجه کلی برای این عمل بیان کرد. در بسیاری از موارد، بیماران، بعداز عمل با کمترین میزان درد بهبودی کامل پیدا می‌کنند. این موضوع به‌خاطر برش‌های کوچک و استفاده از وسایل پیشرفته است. ممکن است بعداز عمل مشکلاتی مانند سردرد، تب، حالت تهوع، خونریزی، متورم شدن برش‌ها، کاهش ادرار و درد شدید داشته باشید که درصورت مشاهده آن‌ها، باید پزشکتان را در جریان قرار دهید.

حتما بخوانید: نازایی و ناباروری (بررسی روش های درمان)

مراقب‌های بعداز عمل

بعداز هرعملی آسیب‌هایی به بدن وارد می‌شود که به مرور از بین خواهند رفت. یکی از آسیب‌های برش‌های ایجاد شده روی بدن است. برای این‌که درد برش‌های جراحی لاپاراسکوپی رحم کاهش یابد، پزشک برایتان مسکن تجویز می‌کند. اگر محل برش بخیه شده باشد، پزشک می‌گوید که بعداز یک یا دو هفته باید بخیه‌ها کشیده شود.

برای عمل لاپاراسکوپی از گاز CO2 استفاده می‌شود. این گاز ممکن است باعث درد در شانه‌ها و دیافراگم نیز شود که درد به مرور زمان از بین خواهد رفت. شاید بعداز عمل دچار تکرر ادرار شوید که این مورد هم از بین می‌رود. دکتر نسبت به عمل انجام شده، مشخص می‌کند که از چه زمانی دوباره می‌توانید غذا بخورید. بلافاصله بعداز عمل نمی‌توانید رانندگی کنید، پس برای رفتن به خانه حتما یک همراه داشته باشید.

سخن پایانی

ما در این مطلب مواردی مانند مواردی که با لاپاراسکوپی درمان می‌شوند، افرادی که با این عمل درمان می‌شوند، دستورالعمل قبل و بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی،  مزایای عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل های دیگر (لاپاراتومی)، عوارض احتمالی بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی، عوارض لاپاراسکوپی، هزینه لاپاراسکوپی، لاپاراسکوپی و بارداری و مراقبتهای بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان را بررسی کردیم. خوشحال می‌شویم سوال‌هایتان را درباره این موضوعات از ما بپرسید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy