آی وی اف درد دارد؟

آی وی اف درد دارد؟

8 اسفند 1397

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

آی وی اف (IVF) درد دارد؟

معمولا همه مادران امیدوار با این مرحله شروع می کنند. از متخصص باروری خود سوال کنید که آیا مرحله اول درمان شما هم با سرکوب کردن تخمدان شروع می شود. اگر پاسخ مثبت بود برای تان قرص های جلوگیری از بارداری آهن دار به منظور سرکوب کردن ترشح هورمون های طبیعی تجویز می شود تا زمان دوره IVF به طور مطلوب تعیین شود.

مرحله تزریق هورمون FSH و LH در روش آی وی اف (IVF) درد دارد؟

بیشتر دوره IVF به وسیله تزریق هورمون، معمولا هورمون محرک فولیکول (FSH)، هورمون جسم زرد تخمدان (LH) یا هر دو (ترکیب دقیق مورد استفاده برای شما با توجه به شرایط تان مشخص می شود) برای تحریک تخمدان ها انجام می گردد. ممکن است IVF بدون تحریک تخمدان انجام شود که IVF طبیعی یا بدون تحریک نامیده می شود و این روش ها بسیار غیر متداول است. در مرحله تحریک تخمدان باید آزمایش خون بدهید تا سطح هورمون های تان مشخص شود، همچنین با انجام سونوگرافی تعداد و اندازه فولیکول های در حال رشد بررسی گردد، همچنین سونوگرافی می تواند ضخامت پوشش داخل رحمی را مشخص کند.

حتما بخوانید: هزینه عمل ای وی اف در سال ۹۹

 

مرحله تزریق هورمون HCG در روش آی وی اف (IVF) درد دارد؟

وقتی فولیکول ها برای بازیابی تخمک آماده شدند (حدودا 8 الی 14 روز) باید هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) یا داروی دیگری مانند لوپرون (لوپرولید) را تزریق کنید تا به بالغ شدن تخمک و شروع تخمک گذاری کمک شود.

مرحله بازیابی تخمک در روش آی وی اف (IVF) درد دارد؟

تخمک ها تقریبا 36 ساعت پس از تزریق hCG آماده بازیابی می شوند. پزشک به وسیله گاید سونوگرافی و از راه واژن به تخمدان دسترسی پیدا کرده و تخمک ها و مایع را از هر فولیکول بیرون می کشد. بیشتر پزشکان هر بار بیش از 15 تخمک را بازیابی می کنند، بنابراین تعداد تخمک های بازیابی شده از 2 یا 3 و یا بیش از 15 عدد متغیر است. بازیابی تخمک معمولا 20 الی 40 دقیقه زمان می برد و با تزریق درون رگی داروی مسکن همراه است، بنابراین احساس ناراحتی نخواهید داشت. به دلیل بی حالی پس از این فرآیند باید شخص دیگری شما را تا منزل همراهی کند. زمانی که به خانه برگشتید تمام روز را استراحت کنید. از فعالیت های شدید و حتی نزدیکی تا بعد از تست بارداری خودداری کنید.

مرحله نمونه گیری اسپرم در روش آی وی اف (IVF) درد دارد؟

زمانی که شما مشغول بازیابی تخمک هستید همسرتان نیز در حال تهیه نمونه اسپرم است. معمولا نمونه گیری اسپرم در همان روز بازیابی تخمک انجام می شود. اگر از اسپرم اهدایی یا اسپرم فریز شده همسرتان استفاده می کنید کلینیک آن را آماده و در صورت لزوم آن را یخ زدایی می کند.

مرحله باروری تخمک در روش آی وی اف درد دارد؟

اکنون زمان باروری تخمک است. تخمک ها به وسیله تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، برای تزریق یک عدد اسپرم به یک تخمک، یا تلقیح استاندارد که در آن تخمک های بازیابی شده در ظرف پتری دارای 50 هزار الی 100 هزار اسپرم، بارور می شوند. ظرف کشت در انکوباتور مخصوص قرار داده می شود و 12 الی 24 ساعت بعد، از نظر بارور شدن بررسی می گردد. طبق برآورد، حدود 50 درصد از تخمک های بالغ با استفاده از لقاح استاندارد بارور و 50 الی 70 درصد نیز با تزریق داخل سیتوپلاسمی بارور می شوند. به طور کلی میزان موفقیت باروری تخمک به روش لقاح خارج از رحمی 80 درصد است.

مرحله بررسی جنین در روش آی وی اف درد دارد؟

جنین شناس طی 3 الی 6 روز بعد، جنین های در حال رشد را بررسی می کند تا از رشد سالم آن ها اطمینان یابد. 3 روز بعد از لقاح، جنین باید 6 الی 8 سلول داشته باشد و در روز 5 یا 6، باید بلاستوسیت سالم ایجاد شده باشد. 30 الی 50 درصد از جنین های ایجاد شده به روش لقاح خارج از رحمی به مرحله تشکیل بلاستوسیت می رسند. هر جنین اضافی که به رحم منتقل نشود برای استفاده در آینده فریز می گردد.

مرحله آزمایش جنین در روش آی وی اف درد دارد؟

به منظور تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی، از جنین بافت برداری می شود، برای این منظور یک یا چند سلول از جنین برداشته و از نظر ژنتیکی مورد آزمایش قرار می گیرد.

مرحله افزایش پروژسترون در روش آی وی اف درد دارد؟

یک الی دو روز پس از لقاح (معمولا در روز بازیابی تخمک یا انتقال جنین) برای شما مکمل پروژسترون تزریق می شود، همچنین شیاف یا ژل واژینال برای بهینه سازی پوشش داخلی رحم برای انتقال و لانه گزینی جنین تجویز می گردد. مکمل پروژسترون تا زمان مثبت شدن تست بارداری و غالبا تا هفته 8 الی 10 بارداری مورد نیاز می باشد.

مرحله انتقال جنین در روش ای وی اف درد دارد؟

تقریبا 2 الی 5 روز بعد از بازیابی تخمک و لقاح، جنین یا جنین ها به رحم منتقل می شوند، اگر از جنین فریز شده استفاده می کنید، هر زمان که پوشش داخلی رحم برای لانه گزینی آماده شد این انتقال صورت می گیرد. تعداد تخمک های انتقالی به سن شما بستگی دارد، برای مثال اگر سن شما کمتر از 35 سال است احتمالا تنها یک الی دو جنین به رحم انتقال داده می شود. پزشک با استفاده از گاید سونوگرافی، برای دستیابی به رحم، کاتتر باریک و قابل انعطافی را از طریق واژن و دهانه رحم وارد می کند و سپس به آرامی سرنگ حاوی جنین را به رحم می فرستد و جنین را در رحم قرار می دهد با این امید که مانند یک بارداری طبیعی، لانه گزینی و رشد کند.

حتما بخوانید: تعیین جنسیت به روش ای وی اف؟

 

خطرات و معایب و عوارض آی وی اف (IVF)

 

چندقلوزایی یکی از عوارض آی وی اف (IVF)

انجام لقاح خارج رحمی در صورتی که بیش از یک سلول تخم در رحم کاشته شده باشد میتواند احتمال چند قلوزایی را افزایش دهد. بارداری با چند جنین خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را بیشتر از بارداری تک قلویی میکند.

 

زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد یکی از عوارض آی وی اف (IVF)

تحقیقات نشان میدهد که استفاده از روش لقاح خارج رحمی احتمال زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش میدهد.

 

سندرم تخمدان پرتحریک یکی از عوارض آی وی اف (IVF)

تزریق داروهای باروری مانند گنادوتروپین جفتی انسان به منظور القای تخمک گذاری میتواند باعث بروز سندرم تخمدان پرتحریک شود که در آن تخمدانها متورم و دردناک میشوند. علائم و نشانه های این سندرم معمولا یک هفته به طول می انجامد و شامل درد خفیف شکم، نفخ، تهوع، استفراغ و اسهال است.  هرچند اگر باردار شوید این علائم میتواند چند هفته ادامه داشته باشد. در موارد نادری این امکان وجود دارد که این سندرم وخیم تر شده  و حتی باعث افزایش وزن سریع و تنگی نفس شود. هرچند پزشک شما به منظور کاهش خطر بروز این سندرم به طور مداوم تخمدانها و سطح هورمون را پایش میکند.

 

سقط جنین یکی از عوارض آی وی اف (IVF)

میزان سقط جنین در زنانی که در زنانی که از سلول تخم تازه برای لقاح استفاده کرده اند مانند زنانی است که به روش طبیعی باردار شده اند که حدود 15 تا 20 درصد است اما این میزان با افزایش سن مادر بالا میرود.  هرچند استفاده از سلولهای تخم فریز شده در طول IVF میتواند خطر سقط جنین را تا حدودی افزایش دهد.

 

عوارض روش بازیابی تخم یکی از خطرات آی وی اف (IVF)

استفاده از سوزنی که میتواند سلولهای تخم را جمع آوری کند میتواند باعث خونریزی، عفونت یا صدمه به روده، مثانه  یا یک رگ خونی شود. ضمن آنکه خطرات بیهوشی عمومی نیز همراه آن است.

 

بارداری خارج از رحم یکی از خطرات آی وی اف (IVF)

حدود 2 تا 5 درصد از زنانی که از IVF  استفاده میکنند زمان انتقال تخم به رحم ممکن است حاملگی خارج از رحم را تجربه کنند که معمولا در لوله های فالوپ اتفاق می افتد. در این حالت تخم بارور شده نمیتواند خارج از رحم زنده بماند و هیچ راهی برای ادامه بارداری وجود ندارد.

 

نقص هنگام تولد یکی از خطرات ای وی اف (IVF)

سن مادر عامل خطر اصلی در توسعه نقایص هنگام تولد است و مهم نیست که مادر به چه صورت باردار شده باشد. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا بارداری با استفاده از IVF میتواند خطر نقص هنگام تولد را افزایش دهد، لازم است. برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از IVF خطر تولد نوزاد با نقایص مادرزادی  را افزایش نمیدهد.

 

سرطان تخمدان یکی از معایب آی وی اف (IVF)

اگرچه برخی از مطالعات اولیه مشخص کرد که ممکن است ارتباطی بین استفاده از برخی داروها به منظور تحریک رشد تخم و بروز نوع خاصی از تخمدان وجود داشته باشد اما مطالعات اخیر این یافته ها را پشتیبانی نمیکند.

 

استرس یکی از معایب آی وی اف (IVF)

استفاده از IVF میتواند باعث تخلیه احساسی، جسمی و حتی مالی شود. استفاده از پشتیبانی مشاوران خانواده و دوستان میتواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا راحت تر روند درمان ناباروری را پشت سر بگذارید.

 

هورمون تحریک کننده فولیکول یکی از معایب ای وی اف (IVF)

این دارو به منظور ایجاد تحریک رشد فولیکولها در تخمدان تجویز میشود. از آنجا که تخمدان با فولیکول متورم میشود ممکن است حساسیت به لمس و تورم شکم را تجربه کنید. افزایش هورمون استروژن میتواند باعث حساسیت پستانها نیز بشود. سایر علائم شامل تهوع خفیف، سرگیجه و تورم خفیف شکم و احساس نفخ است.

 

دکتر فاطمه سروی

دکتر فاطمه سروی جراح و متخصص زنان، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، مجموعه دکتر سروی در اعمال جراحی های لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی در رده پیشرفته قرار دارد

  • متخصص و جراح زنان و زایمان عضو انجمن نازایی اروپا و امریکا
  • دانشیار دانشگاه تهران و فلوشیپ فوق تخصصی نازایی،لاپاروسکوپی وهیستروسکوپی

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد