با روش‌هایی برای تقویت قبل از آی وی اف شانستان را برای بارداری افزایش دهید

با روش‌هایی برای تقویت قبل از آی وی اف شانستان را برای بارداری افزایش دهید

8 اسفند 1397

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

ممکن است بخواهید ivf انجام دهید، اما اطلاعاتی کامل درباره تغذیه قبل از آن ندانید. مطالب زیادی وجود دارد که هرکدام اطلاعاتی مشخصی درباره تقویت قبل از آی وی اف در اختیار شما قرار می‌دهد. در مرحله اول یک پیشنهاد برایتان داریم و آن هم این است که در ابتدا با پزشکتان دراین باره مشورت کنید. در مرحله دوم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با موارد مربوط به تغذیه قبل از آی وی اف آشنا شوید. ما مورادی را برایتان توضیح می‌دهیم که باعث افزایش موفقیت آی وی اف شودا.

قبل از انجام ای وی اف چی بخوریم؟

زنانی که برای بارداری تلاش می‌کنند باید به پیروی از یک رژیم غذایی سالم، همانند رژیم کم‌گوشت، تشویق شوند. زیرا پیروی از این الگوی غذایی سالم شانس بارداری را افزایش می‌دهد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد در زنانی که از 6 ماه قبل از درمان‌های کمک باروری از رژیم غذایی کم‌گوشت استفاده می‌کنند شانس بارداری و تولد نوزاد زنده بیشتر است.

در این مطالعه محققان از 244 زن در مورد رژیم غذایی که قبل از لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف داشتند سوال کردند. سپس با توجه به میزان پایبندی به رژیم کم‌گوشت شرکت‌کنندگان را به 3 گروه تقسیم کردند. آن‌ها مشاهده نمودند در زنانی که مقادیر بیشتری سبزی و میوه تازه، غلات کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون مصرف می‌کردند و مقادیر کمی گوشت قرمز در رژیم‌شان بود احتمال موفقیت در بارداری 65 تا 68 درصد بیشتر بود.

آی وی اف

اهمیت رژیم کم گوشت قبل از آی‌وی‌اف

بررسی زنان جوان‌تر از 35 سال نشان داد اگر امتیاز پایبندی به رژیم غذایی کم‌گوشت 5 واحد افزایش یابد احتمال موفقیت در بارداری و تولد نوزاد زنده 2/7 برابر افزایش می‌یابد. در این مطالعه ارتباطی بین رژیم غذایی و موفقیت در بارداری در افراد بالاتر از 35 سال مشاهده نشد. محققان معتقدند علت این امر تغییرات هورمونی، کاهش تعداد تخمک‌ها و سایر تغییراتی است که در زنان با افزایش سن رخ می‌دهد و تاثیر عوامل محیطی مانند رژیم غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، این امر به معنای عدم اهمیت رژیم سالم برای زنان بالاتر از 35 سال نمی‌باشد.

به گفته محققان در مورد بارداری، رژیم غذایی و سبک زندگی در مردان به اندازه زنان مهم است. مطالعات قبلی نشان داده که پیروی از رژیم کم‌گوشت کیفیت منی را در مردان بهبود می‌بخشد. به طور کلی نتایج این مطالعات نشان‌دهنده تاثیر رژیم بر باروری بوده و از نقش مفید رژیم کم‌گوشت در عملکرد تولید مثلی حمایت می‌کند. زنانی که برای بارداری تلاش می‌کنند باید به پیروی از یک رژیم غذایی سالم، همانند رژیم کم‌گوشت، تشویق شوند. زیرا پیروی از این الگوی غذایی سالم شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید: تعیین جنسیت به روش ای وی اف

قبل و بعد از آی وی اف (IVF) چه‌چیزهایی بخوریم؟

مطالعاتی که توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد خانم‌هایی که بیشترین میزان چربی‌های غیراشباع را مصرف می‌کنند شانسشان برای داشتن آی وی اف موفق سه الی چهار برابر بیشتر از سایرین است و در میان مواد غذایی که منبع اسیدهای چرب غیراشباع محسوب می‌شوند، آووکادو می‌تواند در صدر فهرست قرار بگیرد.

تقویت قبل از آی وی اف و ارتباط آن رژیم کم‌گوشت

برخی از محققان بعداز بررسی‌های مختلف به نتیجه جالبی رسیده‌اند. این محققان درباره اهمیت رژیم کو‌گوشت یافته‌های جدیدی را بین کردند. دانشمندان معتقدند تغذیه مناسب قبل از ivf می‌تواند تا 40 درصد شانس بارداری را افزایش دهد.

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع میل کردن غذاهایی با چربی غیراشباع، میوه، سبزیجات و ماهی باشد. این مواد آلودگی بسیار پایینی دارند. همچنین در این رژیم باید انواع حبوبات را مصرف کنید که منبع خوبی برای تامین ویتامین B محسوب می‌شوند. اگر این رژیم را برای تقویت قبل از آی وی اف انتخاب کنید، بخش زیادی از مواد غذایی جنینتان هم فراهم می‌شود.

افزایش موفقیت آی وی اف

شب قبل از انتقال جنین چی بخوریم؟

یکی‌دیگر از مواردی که باید درباره تغذیه و تقویت قبل از آی وی اف بدانید، نوع غذا مصرفی شب قبل از عمل است. محققان و بیشتر پزشکان معتقدند، بهتر است قبل از انجام این عمل غذاهای گرم و زودهضم مصرف شود. البته درباره این مسئله با پزشکتان هم مشورت کنید، اما بهترین غذاها همین نوع هستند. از مصرف غذاهای پرچرب و سنگین شب قبل از انجام عمل جلوگیری کنید.

مصرف غذاهای گرم و زود هضم از اصلی‌ترین اصول غذایی بعد از آی وی اف است. هر خانمی که می‌خواهد از این طریق باردار شود باید این مورد را رعایت کند. بهتر است شب قبل از انتقال جنین، قبل و بعداز آی وی اف از مصرف غذاهای سرد یا غذاهای دیر هضم خودداری کنید. این غذاها شمال سبزی‌های خام، بستنی، اسموتی‌های سرد یا فریز شده می‌شوند.

بر اساس اصول طب چینی غذاهای سرد و خام انرژی زیادی از بدن می‌گیرند تا هضم و جذب شوند. این یعنی انرژی کمتری برای تمرکز روی فرایند تولیدمثل باقی می‌ماند. در نهایت ممکن است مانعی برای آی وی اف موفق باشد. البته استفاده از اسموتی در روز انتقال جنین نه شانس شما را برای موفقیت در فرایند آی وی اف کم می‌کند و نه زیاد.

تقویت قبل از آی وی اف

مطالعات مختلف نشان‌دهنده ارتباط میان مصرف زیاد کافئین به خصوص کافئین موجود در قهوه و افزایش ریسک سقط جنین زیاد است. توصیه می‌شود خانم‌های باردار و خانم‌هایی که در مرحله انتقال جنین قرار دارند، روزانه بیش از 200 میلی‌گرم کافئین مصرف نکنند. البته در مورد خانم‌هایی که قصد دارند از طریق آی وی اف موفق بچه‌دار شوند، حذف کامل کافئین از رژیم غذایی روزانه گزینه بهتری است. مصرف قهوه باعث تغییر وزن نوزاد هم می‌شود.

شاید عجیب به‌نظر برسد، اما در یکی از مطالعات نشان داده که خانم‌هایی که از لبنیات بدون چربی یا بسیار کم‌چرب استفاده می‌کنند، احتمال موفقیت کمتری، در بارداری، نسبت به کسانی دارند که از لبنیات معمولی استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از شیرهای پرچرب می‌تواند تا 27 درصد احتمال نازایی را افزایش دهد. همچنین این مواد مانع افزایش موفقیت آی وی اف می‌شود. اگر نگران بد بودن چربی لبنیات هستید، خوب است بدانید به‌تازگی تحقیقاتی انجام شده که خبرهای خوبی راجع به لبنیات پرچرب دارد.

حتما بخوانید: هزینه ی آی وی اف چه قدر است

مصرف غذاهای حساسیت‌زا

یکی‌دیگر از مواردی که باید درباره تقویت قبل از آی وی اف بدانید مصرف نکردن مواد حساسیت‌زا است. اگر توت‌فرنگی، کیوی، گوجه‌فرنگی یا بادمجان برایتان باعث حساسیت می‌شود قبل و بعداز عمل، مصرف آن‌ها را قطع کنید. در نظر داشته باشید که بقیه غذاهای حساسیت‌زا هم نباید مصرف نشود.

مصرف این مواد غذایی می‌تواند باعث تحریک دستگاه ایمنی بدن به مواد حساسیت‌زا یا آلرژن شود. این سیستم برضد مواد غریبه که وارد بدن می‌شود، واکنش نشان می‌دهد. بنابراین ممکن است شانس شما را برای یک آی وی اف موفق پایین بیاورد.

تقویت قبل از آی وی اف

سخن پایانی

در پایان و بارعایت نکات گفته شده می توانید در روند درمانی خود شاهد بهبود محسوسی شوید. به سادگی و با مطالعه موارد مربوط به تقویت قبل از آی وی اف این عمل را با موفقیت انجام دهید. البته این را نمی‌توان گفت که با رعایت این موارد صددرصد باردار خواهید شد. با رعایت این موارد تاثیر زیادی در افزایش موفقیت آی وی اف دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در مورد آی وی اف می‌توانید با شماره تماس های درج در پایین صفحه با سرکار خانم دکتر فاطمه سروی جراح و متخصص زنان و زایمان در ارتباط باشید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد