تغذیه و نازایی چه ارتباطی باهم دارند؟ (نقش تغذیه در ناباروری زنان و مردان)

تغذیه و نازایی چه ارتباطی باهم دارند؟ (نقش تغذیه در ناباروری زنان و مردان)

14 تیر 1400

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

تغذیه و نازایی بی ارتباط به هم نیستند. باید بگوییم برای زوج هایی که دوست دارند باردار شوند، تغذیه مناسب و اصولی اولین قدم منطقی به نظر می رسد. بر اساس یک نظرسنجی، نازایی حدود 9 درصد از زنان متاهل را که در سنین باروری هستند تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که زوجین نمی توانند همه دلایل ناباروری را کنترل کنند، اما می توانند عادات غذایی و تغذیه خود را کنترل کنند.

 در اینجا سعی ما بر این بوده است که تمامی ارتباط‌های عوامل تغذیه و نازایی را به طورکامل بررسی کنیم. ما آنچه که شما می خورید چه نقشی در نازایی شما دارد؟ و چه چیزهایی باید بخورید تا شانس موفقیت شما در بارداری افزایش یابد؟ چه چیزهایی که باید کمتر بخورید و در رژیم غذایی خود رعایت کنید که منجر به نازایی شما نشود؟ در این مقاله ما به پاسخ این قبیل از سوالات پرداخته‌ایم.

 ارتباط تغذیه و نازایی در زنان

توصیه ما به زنان این است که برای آماده شدن برای بارداری و تقویت باروری، وزن مناسبی داشته باشید.  غذاهایی را انتخاب کنید که خانه ای امن برای  جایگاه موقت 9 ماهه کودک خود ایجاد کنید. بدن شما باید شامل منابعی از اسیدفولیک ، آهن و سایر مواد مغذی مهم باشد.

 ارتباط تغذیه و نازایی در زنان

ارتباط تغذیه و ناباروری در مردان

مردان نیز باید سعی کنند وزن خود را سالم نگه داشته و از الگوی غذایی متعادل پیروی کنند، زیرا چاقی مردان ممکن است سطح هورمون ها را تغییر دهد. به علاوه، تعداد اسپرم کم  و تحرک ضعیف اسپرم در مردان دارای اضافه وزن و چاقی شایع است. وقتی نوبت به انتخاب مواد غذایی و تغذیه مناسب می رسد، میوه ها و سبزیجات را که حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند و ممکن است به ایجاد اسپرم قوی کمک کنند، در برنامه‌ی غذایی خود جا دهید.

 

حتما بخوانید: بررسی تاثیر تغذیه بر قاعدگی

 

رسیدن به یک وزن سالم

 دستیابی و حفظ وزن سالم هنگامی که قصد بارداری را دارید مهم است. در زنان دارای اضافه وزن یا کمبود وزن نسبت به زنانی که BMI سالمی دارند، در کل میزان باروری آن‌ها کمتر از سایر افراد است. دلیل آن این است که قرار گرفتن در دو انتهای طیف وزنی می تواند منجربه پریودهای نامنظم و اختلال در تخمک گذاری شود. یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به وزن سالم این است که با یک رژیم غذایی سالم پیش روید. پس داشتن وزن ایده‌آل  به ما اثبات می‌کند که بین تغذیه و نازایی رابطه ای وجود دارد. همچنین از رژیم های سرخود و سخت که بدن شما را از مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری خالی می‌کند خودداری کنید. برای رژیم غذایی مناسب خود با یک متخصص تغذیه  مشاوره کنید و از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید.

دریافت ویتامین ها و مواد مغذی لازم

 

دریافت ویتامین ها و مواد مغذی لازم

 انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد مغذی وجود دارد که می توانند کیفیت تخمک شما را بهبود بخشند. این مواد احتمال بروز ناهنجاری های جنین را پس از بارداری کاهش می‌دهند. امگا 3 و آنتی اکسیدان ها می توانند از تخمک در برابر آسیب محافظت کنند. همچنین کیفیت تخمک را نیز بهبود می‌بخشند. برخی دیگر از ویتامین ها مانند: گروه B و اسید فولیک عامل اصلی باروری و بارداری سالم هستند. سعی کنید مصرف غذاهایی را که می توانند به شما کمک کنند این مواد مغذی را به طور طبیعی دریافت کنید (مانند میوه ها ، سبزیجات و غلات سبوس دار) افزایش دهید.

مصرف میوه ها و سبزیجات

 مطالعات نشان داده است که هم مردان و هم زنانی که ترجیح می دهند میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنند نسبت به افرادی که وعده های پیشنهادی هر دو را مصرف نمی کنند میزان باروری بالاتری را دارند. علاوه بر این، دریافت بیشتر پروتئین‌ها از منابع گیاهی فقط مدنظر نیست. این مساله می تواند به زنانی که از مشکلات تخمک گذاری رنج می برند کمک کند. پروتئین خود را از مغزها ، دانه ها و حبوبات تهیه کنند تا به شانس موفقیت در باروری خود کمک کنند. پس در خصوص رابطه بین تغذیه و نازایی باید گفت که، از مصرف میوه و سبزیجات غافل نشوید. از غذاهای حاوی آهن شامل لوبیا، عدس، اسفناج، غلات غنی شده، برنج غنی شده و غلات کامل استفاده کنید. برای تقویت جذب آهن، ویتامین C در میوه ها و مرکبات، فلفل دلمه ای یا توت را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

خودداری از مصرف چربی های ترانس و غذاهای فرآوری شده

 اگر شما بیشتر از فست فودها، نوشابه های گازدار، گوشت های فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده استفاده می‌کنید. باید بگوییم که بین این نوع تغذیه و نازایی ارتباط مستقیمی وجود دارد. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است، زنانی که مقادیر زیادی فست فود مصرف می کنند  اگر باردار شوند با مشکلات باروری مرتبط با تخمک گذاری مواجه می‌شوند.

 

حتما بخوانید: سرطان تخمدان در بارداری

 

مطالعات دانشمندان در مورد ارتباط بین تغذیه و نازایی

مطالعات دانشمندان در مورد ارتباط بین تغذیه و نازایی

 محققان دانشگاه هاروارد T.H. ، دانشکده بهداشت عمومی چان و دانشکده پزشکی هاروارد به تازگی مروری بر مطالعات گذشته منتشر کرده اند که  ارتباط بین تغذیه و نازایی و باروری را بررسی کرده‌اند. نتایج حاصل عبارت است از:

  • برای زنانی که به طور طبیعی باردار می شوند(یعنی بدون لقاح آزمایشگاهی و آی وی اف). مواردی از جمله : اسیدفولیک،  ویتامین B12، اسیدهای چرب امگا3، رژیم‌های غذایی سالم مثل رژیم مدیترانه‌ای تأثیرات مثبتی بر باروری و کاهش نازایی آن‌ها داشته است.
  • از طرف دیگر، به نظر می رسد آنتی اکسیدان ها، ویتامین D، لبنیات، سویا، کافئین و الکل تأثیر کمی بر باروری و یا هیچ تأثیری در این بررسی نداشته‌است. مشخص شد که چربی های ترانس و “رژیم های غذایی ناسالم” (غنی از گوشت های قرمز و فرآوری شده، سیب زمینی سرخ شده، شیرینی و نوشیدنی های شیرین”) اثرات منفی دارند.
  •  مطالعات انجام شده بر روی مردان نشان داده است که کیفیت مایع منی با رژیم های غذایی سالم بهبود می یابد. در حالی که عکس این مسئله با رژیم های غذایی با چربی اشباع یا ترانس مرتبط است. به نظر می رسد الکل و کافئین تأثیرات کم و منفی، در باروری آقایان داشته باشند.

توصیه های پزشک در خصوص ارتباط بین تغذیه و نازایی

پس اگر مرد یا زنی هستید که می خواهید پدر و مادر شوید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. توصیه‌ی بسیاری از پزشکان برای زنان در سنین باروری عبارتنداز:

  • روزانه یک ویتامین قبل از تولد مصرف کنند. حداقل، زنانی که قصد بارداری دارند باید حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری، یک ویتامین قبل از تولد مصرف کنند. بسته به داروهایی که می خورند و سایر شرایط پزشکی که دارند، ممکن است برای برخی از خانمها دوز بالاتر از حد معمول اسیدفولیک توصیه شود.
  • سعی کنید قبل از بارداری وزن سالم داشته باشید. زنان چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض هستند.
  • قبل از بارداری از مصرف بیش از حد ویتامین ها خودداری کنید. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه ویتامین A می تواند برای جنین در حال رشد مضر باشد.
  • برای ویزیت قبل از بارداری به پزشک خود مراجعه کنید. تا بررسی کند چه کاری می توانید انجام دهید. تا شانس موفقیت بارداری را بهینه کنید. به عنوان مثال، برخی از داروها برای جنین در حال رشد مضر هستند. باید قبل از برنامه ریزی بارداری قطع شوند.

کلام آخر

تغییرات در رژیم غذایی منجربه افزایش احتمال بارداری شما می‌شود. اما این تضمینی نیست که بتوانید به طور طبیعی باردار شوید. سن هنوز عامل اصلی تعیین کننده توانایی بارداری طبیعی زنان است.

تغییرات در رژیم غذایی منجربه افزایش احتمال بارداری شما می‌شود.

تغذیه مناسب برروی سلامت باروری شما اثرگذار است. با دستیابی به وزن سالم، پرهیز از رژیم های غذایی ناسالم و اطمینان از دریافت مواد مغذی، می توانید از احتمال نازایی خود بکاهید. اگر متوجه شدید که حتی پس از ایجاد تغییر در سبک زندگی سالم، شما و همسرتان پس از یک سال تلاش (یا شش ماه برای زنان 35 سال یا بیشتر) قادر به باردار شدن نیستید، شاید زمان آن فرا رسیده است که به دنبال روش های کمک باروری باشید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه و نازایی نزد دکتر فاطمه سروی پزشک مجرب زنان و زایمان در غرب تهران ( دارنده فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، عضو انجمن نازایی اروپا و آمریکا، دانشیار دانشگاه تهران) مراجعه نمایید.

اینستاگرام دکتر فاطمه سروی

شماره های تماس جهت رزرو: 88087542-021 و 09195934458 و 09195600342

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy