هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان دولتی

هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان دولتی

1 فروردین 1398

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

قیمت هیستروسکوپی در افراد با توجه به بیماری که دارند متفاوت خواهد بود بهتر است بیماران عزیز برای اطلاع از هزینه هیستروسکوپی به پزشک زنان مراجعه کنند تا معاینه شوند بعد بررسی کامل پزشک میتواند هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان دولتی را به آن ها بگوید لازم به ذکر است که مشکلاتی که مرتبط به کیست تخمدان می باشد دارای هزینه کمتری می باشند .

به طور میانگین هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان دولتی از 50 هزار تومان شروع می شود.

آیا بیمه تامین اجتماعی هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان دولتی را می دهد ؟

بله در تعهد بیمه قرار دارد.

در مورد هیستروسکوپی بیشتر بدانید

هیستروسکوپی برای تشخیص یا درمان مشکلات رحم به کار می رود . هیستروسکوپ یک وسیله تلسکوپ مانند باریک است که از طریق واژن وارد رحم می شود .این دوربین ، تصویر فضای داخل رحم را به یک صفحه نمایش منتقل می کند.  ابزارهای دیگری همراه با هیستروسکوپ برای درمان استفاده می شوند .

هیستروسکوپی چگونه به کار می رود؟

برای کمک به آرامش بیمار ممکن است پیش از عمل به او دارو داده شود . همچنین ممکن است از بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی برای از بین بردن درد استفاده گردد . هیستروسکوپی ممکن است در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام شود . زمان عمل طوری تنظیم می شود که در دوران قاعدگی بیمار نباشد . به منظور راحت تر انجام شدن عمل ، پزشک شما ممکن است پیش از هیستروسکوپی ، دهانه رحم را گشاد کند. همچنین ممکن است در دهانه رحم از دارو یا متسع کننده های خاص استفاده شود . هیستروسکوپی روش بسیار خوبی است که امکان درمان عارضه در همان زمان را به جراح می‌دهد.

هزینه هیستروسکوپی

چرا از هیستروسکوپی استفاده می شود؟

یکی از رایج ترین کاربردهای هیستروسکوپ ، پیدا کردن علت خونریزی غیرطبیعی در رحم است . خون ریزی غیرطبیعی می تواند به این معنی باشد که دوره های قاعدگی ، شدیدتر و طولانی تر از حالت معمول است یا اینکه تعداد دفعات کمتر یا بیشتری نسبت به حالت معمول  اتفاق می افتد . خونریزی بین دوره های قاعدگی نیز غیرطبیعی است . در این موارد پزشک ضمن مشاهده حفره رحم ، از نقاط مختلف و مشکوک نمونه گیری می کند .

هیستروسکوپی در موارد زیر نیز کاربرد دارد:

  • برداشتن چسبندگی‌های داخل حفره رحمی که ممکن است به‌علت عفونت یا ناشی از عمل جراحی پیشین باشد.

  • تشخیص علت سقط مکرر هنگامی که زن بیش از دوبار سقط جنین متوالی داشته باشد.

  • برداشت سپتوم (دیواره ) داخل رحمی

  • برداشت فیبروم‌های مخاطی

  • برداشت پولیپ‌های داخل رحمی

  • برداشتن IUD های فراموش شده

هیستروسکوپی هم جهت تشخیص و هم جهت درمان استفاده می‌شود:

۱. هیستروسکوپی تشخیصی

ابتدا یک اسپکولوم ( Speculum ) وارد واژن می شود سپس هیستروسکوپ به آرامی و از طریق دهانه رحم وارد آن می شود. اولین قدم در هیستروسکوپی باز کردن دهانه رحم به کمک یکسری از وسایل گشاد کننده است .

پس از باز شدن مجرای دهانه رحم هیستروسکوپ را که بصورت یک تلسکوپ نورانی است از دهانه رحم عبور داده و در قسمت تحتانی رحم قرار می دهند . سپس یک مایع شفاف مثل هیسکون یا گلیسین یا گاز دی اکسید کربن را به کمک وسیله مخصوص به داخل رحم تزریق می کنند. این مایع یا گاز حفره رحم را متسع ، خون و ذرات اضافی را دور کرده و این امکان را برای پزشک فراهم می آورد تا مستقیماً ساختمان داخلی رحم را مشاهده نماید.

پزشک بطور سیستماتیک پوشش داخل دهانه رحم و سوراخ داخلی لوله های رحمی یعنی جایی که به رحم متصل می شوند را بررسی می کند . برخی از جراحان پس از اتمام هیستروسکوپی یک نمونه کورتاژ ( تراشیدن قسمت داخلی حفره رحم ) بدست آورده و آن را جهت بررسی پاتولوژیکی ارسال می‌کند.

حتما بخوانید: هیستروسکوپی چیست؟

۲. هیستروسکوپی جراحی

تکنیک هیستروسکوپی هم تا حد هیستروسکوپی جراحی گسترش یافته است . به کمک هیستروسکوپی جراحی می توانیم موارد غیرطبیعی را که در ضمن هیستروسکوپی تشخیصی با آن مواجه میشویم درمان کنیم.

اصول انجام هیستروسکوپی جراحی هم شباهت کامل به هیستروسکوپی تشخیصی دارد با این تفاوت که وسایل موردنیاز جراحی مثل قیچی ها ، گیره های بیوپسی ، وسایل الکتروکوتر و گیره های مختلف را بایستی از طریق کانال هیستروسکوپ جراحی وارد رحم کرد .

میوم رحم ، چسبندگی ها و پولیپ ها را می توان از داخل رحم درآورد . اختلالات مادرزادی از قبیل دیواره رحم را می توان به کمک هیستروسکوپ درمان نمود . در بعضی از موارد هیستروسکوپ جهت برداشتن لایه داخلی رحم ( آندومتر ) در بیمارانی که خونریزی شدید دارند و به دلیل بیماری های قلبی- ریوی و یا کلیوی محدودیت جراحی دارند به جای هیستروکتومی ( برداشتن رحم ) استفاده می شود .

پس از اتمام هیستروسکوپی بیماران دچار یکسری دردهای شکمی مشابه دردهای دوران قاعدگی می شوند و همچنین تا چند روز دچار لکه بینی خواهند بود . بیمار می تواند در عرض ۱ یا ۲ روز پس از عمل فعالیتهای عادی خود را از سر گیرد. از فعالیت جنسی بایستی برای چند روز ( حداقل مدتی که خونریزی ادامه دارد ) پرهیز شود .

زمان ترخیص بیمار

معمولاً بسته به نوع جراحی از ۲ الی ۲۴ ساعت متغیر است . معمولاً در هیستروسکوپی تشخیص مصرف آنتی بیوتیک نیازی نیست ولی در هیستروسکوپی درمانی بسته به نوع جراحی آنتی بیوتیک خاص مصرف می شود. بندرت ممکن است عوارضی بدنبال هیستروسکوپی بوجود آید . در برخی موارد ، ممکن است لوله فالوپ و رحم دچار عفونت شود . گاهی اوقات یک سوراخ کوچک در دیواره رحم بوجود می آید که اهمیت زیادی  ندارد چون بطور خودبخودی بسته می شود.

بهتر است در هنگام اعمال بزرگتر هیستروسکوپی به منظور کاهش احتمال سوراخ شدن رحم ، لاپاراسکوپی هم همزمان انجام شود تا جراح قادر باشد علاوه بر دیدن داخل رحم بر محیط خارجی آن هم احاطه داشته باشد . از دیگر عوارض احتمالی می توان به واکنشهای آلرژی و یا خونریزی اشاره نمود . هیستروسکوپی ، هیستروسالپنگوگرافی ( HSC ) و سونوگرافی واژینال سه عمل مکمل هم هستند که بواسطه آنها می توان از شرایط داخلی حفره رحم اطلاع کسب کرد . پولیپ ، دیواره رحم و چسبندگی ها بصورت «نقص در پر شدگی» در HSG نمایان می گردند . پس بایستی تکنیک رادیولوژی خیلی دقیق باشد.

سونوگرافی واژینال یکی از روش‌های بسیار مفید در تشخیص میوم‌های زیر مخاطی است. این ضایعه ممکن است در ضمن هیستروسکوپی یا HSG از نظر مخفی بماند. بنابراین هیستروسکوپ به‌عنوان یک وسیله تشخیصی و درمانی همراه با روش‌های دیگر به‌کار گرفته می‌شود.

عمل هیستروسکوپی

چرا هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان‌ دولتی کمتر است؟

در این بخش از مطلب می‌خواهیم دلایل ارزان‌تر بودن این عمل را در بیمارستان‌های دولتی بررسی کنیم. حتما می‌دانید، در بیمارستان‌های دولتی که عمل‌های جراحی خاص مانند IVF، هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی انجام می‌شود، بیشتر مراکز آموزشی و درمانی هستند. دانشجویانی که قرار است در آینده به عنوان یک فوق تخصص ناباروری، لاپاروسکوپی یا هیسروسکوپی شروع به‌کار کنند، در مراکز درمانی تحت تعلیم قرار می‌گیرند تا دوره آموزشی را پشت‌سر بگذارند. انجام عمل‌ جراحی در این بیمارستان‌ها دو ویژگی خاص دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رفع مشکل بیماران و مشاهده سوژه عینی برای آموزش اشاره کرد. وزارت درمان و آموزش پزشکی، تجهیزات لازم برای مراکز درمانی را خریداری و آن‌ها را راه‌اندازی کرده. در این مراکز بهترین لوازم پزشکی در اختیار استاید و دانشجویان قرار داده شده تا علاوه‌بر حل مشکل بیماران، دانش گیرندگان هم اطلاعات عینی را مشاهده کنند.

حتما بخوانید: هزینه عمل هیستروسکوپی در بیمارستان خصوصی

طبیعی است که این مراکز طرف قرارداد با انواع بیمه‌ها باشند و بیمه‌شدگان در شرکت‌هایی مانند تامین اجتماعی، خدمات درمان، همه بیمه‌های تکمیلی و… را پوشش می‌دهند. زمانی‌ که بیماری برای انجام عمل هیستروسکوپی به این مراکز مراجعه می‌کند، هزینه کمی را می‌پردازد. درواقع بخش عمده‌ هزینه عمل توسط بیمه پرداخت خواهد شد. حدود 80 درصد مبلغ عمل‌های جراحی در این مراکز توسط بیمه پرداخت می‌شود و بنابراین هزینه عمل هیسروسکوپی برای بیماران کاهش می‌یابد.

 

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد