شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

عفونت های واژن را بشناسید(بررسی علائم و راه های درمان آن)

عفونت های واژن مختلف است و درمان هر کدام منحصر به خود آن بیماری می باشد. نباید درمان ها باهم ادغام شوند. دکتر سروی بیان کرده اند که :”در مورد خانم هایی که دچار عفونت های واژن می شوند ممکن است که فقط عفونت ها به صورت موقتی و واژینال باشد و باعث آزار و اذیت آن ها شود. حتی امکان دارد که خود به خود محدود شود و از بین برود. و درمان ها باید به موقع و مرتب مخصوصا درباره ی خانم هایی که بچه ندارند و قصد دارند در آینده بچه دار شوند، کامل انجام بگیرد به خاطر اینکه بعضی از موارد عفونت های واژن یا واژینیت ها ممکن است صعود کننده باشد و در طولانی مدت حتی منجربه انسداد لوله های رحمی، عفونت رحم و حتی چسبندگی داخل رحم گردد. “

بررسی علائم عفونت های واژن

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

علائم عفونت های واژن مواردی همچون خارش، سوزش و بوی ناخوشایند می باشند. درمان، به نوع هر عفونت بستگی دارد. پس اولین قدم، تشخیص نوع عفونت می باشد. برخی از عفونت‌های واژن ممکن است نشانه‌ای نداشته باشند. در ذیل شایع‌ترین علائم عفونت های واژن عبارت‌اند از:

بررسی عفونت های واژن در هنگام حاملگی

 

بررسی عفونت های واژن در هنگام حاملگی

 

بعضی از عفونت های واژن در حین حاملگی بیمار را درگیر می کند که بیشترین آن عفونت های قارچی می باشد. عفونت های قارچی در دوران بارداری بسیار شایع می باشد. ولی به راحتی درمان می شود و عارضه ی خاصی بر پروسه ی بارداری و بر روی جنین ندارد. ولی عفونت هایی که در اثر میکروب های گاردنلا و یا تریکومونا هستند که معمولا باعث ترشحات خیلی بد بو وکف آلود و سبزرنگ می شوند. حتما باید در صورت تشخیص به خوبی درمان شوند. زیرا اگر درمان مناسب انجام نشود منجربه زایمان زودرس و در برخی موارد باعث سقط جنین شود.

ناگفته نماند که مساله پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس به طورکامل مشخص شده که در اثر عفونت های میکروبی دوران حاملگی می تواند اتفاق بیفتد. بنابراین توصیه می کنیم که اگر خانمی ترشحات غیرطبیعی داشته و یا اینکه علائم واژینال داشته باشد حتما مراجعه نماید، تا ما بیمار را معاینه کنیم. لازم به ذکر است که هیچ آسیبی به جنین نمی رسد. اگر این موارد درمان نشود منجربه زایمان زودرس و پارگی زودرس کیسه آب می شود. پس اصلا نگران معاینه نباشید زیرا حتما باید بیماری شما تشخیص داده شود تا درمان گردد.

 

حتما بخوانید:زایمان زودرس و راه های پیشگیری از آن

 

راه های درمان عفونت های واژن یا واژینیت ها

دکتر سروی در گفتگوهای خود در خصوص عفونت های واژن اظهار کرده اند که : ” تاکید ما براین است در صورت هر نوع عفونت های واژن بی توجهی نکنید و درمان  خود را به طور کامل  انجام دهید تا عوارض طولانی مدت شامل حال شما نگردد. افرادی که دارای عفونت های مقاوم و دائمی واژن هستند، اگر داروهای عادی بر روی آن ها اثرگذار نباشد حتما باید از درمان به وسیله کشت واژن استفاده نمایند. بعد از اینکه میکروب یا قارچ خاصی کشت شد مناسب با آن نتیجه ی آزمایش درمان را انجام می دهیم تا مشکلش را حل نماییم و بهبودی کامل برسیم. “

همانطور که گفتیم عفونت های واژن انواع مختلفی دارد که برای هرکدام از این عفونت ها روش های درمان و دارو های مختلفی وجود دارد که نباید بیمار درمان خودسرانه را انتخاب کند. برای مثال پماد کلوتریمازول فقط منحصرا برای عفونت های قارچی استفاده می گردد. و یا برای درمان عفونت هایی که باعث ترشحات خیلی بد بو وکف آلود می شود از پمادهای واژینال مترونیدازول و یا دالاسین استفاده می شود. پس بنابراین خیلی مهم است که در صورتیکه شما ترشحات غیرطبیعی داشته باشید و یا عفونت واژن را احساس کردید حتما به پزشک مراجعه نمایید. نوع هر عفونت تشخیص داده می شود و درمان مختص به آن عفونت انجام می شود .

با عفونت های منتقل شونده آشنا شوید

 بعضی از عفونت های واژن از عفونت های سیستم تناسلی مشترک هستند. این عفونت ها را منتقل شونده می نامند (یعنی عفونت هایی که از همسر شما به شما منتقل می شود.) در درمان اینگونه از عفونت ها باید شما و همسرتان همزمان درمان گردید. زیرا که اگر شما درمان شوید و همسر شما درمان نگردد دوباره این عفونت به شما منتقل می شود .

در عفونت های منتقل شونده از طریق رابطه جنسی مدام ترشحات چرکی به وجود می آید که منجر به ناراحتی بیمار می گردد که در این موارد باید کشت تهیه شود و ترشحات واژن در آن کشت داده شود و مورد آزمایش قرار گیرد و اگر عفونت های مشترک جنسی داخلش باشد در آن زمان تصمیم می گیریم که همزمان هم خانم هم آقا را همزمان درمان کنیم تا این عفونت از حالت مضمن خارج شود و کامل درمان گردد تا به بهبودی کامل برسیم.

مهم ترین عوامل ایجاد عفونت های واژن را بشناسید

 

حتما بخوانید:ناباروری در مردان

 

راه حل هایی برای پیشگیری از عفونتهای واژن

 

راه حل هایی برای پیشگیری از عفونتهای واژن

 

فراموش نکنید که رعایت نکات بهداشتی از وخیم‌شدن برخی از انواع عفونت جلوگیری می‌کند و در کاهش علائم هم نقش دارد:

 

حتما بخوانید: آی وی اف چیست؟

 

کلام پایانی

با توجه به اهمیت مراقبت های دستگاه تناسلی لازم است که هر خانمی به خصوص بانوان متاهل هر ساله به منظور اطمینان از سلامت ناحیه تناسلی و واژن خود به یک متخصص مراجعه کنند. از آنجایی که عفونت های واژن یکی از بیماری های بسیار شایع و آزار دهنده بین اکثر خانم ها می‌باشد. باید این مساله را جدی تلقی کرد. در صورت مشاهده هر یک از علائم از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنید. به پزشک متخصص خود اعتماد کنید تا بهبودی کامل شما حاصل گردد.

شما می‌توانید برای مشاوره و درمان عفونت های واژن به دکتر فاطمه سروی، پزشک مجرب زنان و زایمان در غرب تهران ( دارنده فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، عضو انجمن نازایی اروپا و آمریکا، دانشیار دانشگاه تهران) مراجعه نمایید.

اینستاگرام دکتر فاطمه سروی

شماره های تماس جهت رزرو: ۸۸۰۸۷۵۴۲-۰۲۱ و ۰۹۱۹۵۹۳۴۴۵۸ و ۰۹۱۹۵۶۰۰۳۴۲

 

 

برچسب ها:
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.