لابیاپلاستی یا جراحی زیباسازی لبیاها و مراقب‌های بعداز آن

لابیاپلاستی یا جراحی زیباسازی لبیاها و مراقب‌های بعداز آن

20 آذر 1400

مطالعه مقاله 4 دقیقه زمان نیاز دارد

امروزه باتوجه‌به میل روزافزون جوامع بشری به زیبایی، عمل جراحی لابیاپلاستی یا زیباسازی لبیاها یکی از پرطرفدارترین جراحی­های زیبایی در ایران و جهان تبدیل شده. این عمل جراحی نتیجۀ بسیار خوبی را ارائه می­‌دهد و در جهت افزایش اعتماد به نفس بانوان و بهبود روابط جنسی سالم کمک کننده است. در این مبحث به جراحی لبیاپلاستی می­‌پردازیم.

آناتومی قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان

قسمت بیرونی اندام تناسلی زنان از دو قسمت عمده به نام لبیای مینور، لب کوچک یا لبیای ماژور یا لب بزرگ تشکیل شده است.

لبیای مینور روی دهانۀ واژن و قسمت خروجی مجرای ادراری را می­پوشاند. بنابراین به‌عنوان نوعی محافظ روی این قسمت‌ها به­شمار می‌رود. لبیای ماژور یا لب بزرگ در قسمت خارجی لبیای مینور قرار دارد و اندام بزرگتری به‌شمار می­رود. قسمت عمدۀ حجم سیستم تناسلی خارجی زنان را تشکیل می­دهد و در ضمن از لبیای مینور تا حدی محافظت به‌عمل می­آورد.

لبیای ماژور بیشتر از بافت چربی و سیستم لنفاوی تشکیل شده است. وقتی دو قسمت لبیای مینور در ناحیۀ فوقانی به‌هم می­رسند، عضوی به نام کلایتوریس را تشکیل می­دهند. کلایتوریس مهم ترین عضوی است که در ایجاد حس لذت جنسی به زنان کمک می­کند و افراد را در رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی یاری می­دهد.

شکل لبیای مینور و ماژور در افراد مختلف بر اساس نوع نژاد، رنگ پوست، وزن، سن و سابقۀ زایمان متفاوت است. تغییرات هورمونی روی قوام، سایز و شکل لبیای مینور و ماژور تأثیر می­گذارد. برای مثال، در افرادی که از بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می­برند، به‌دلیل تولید زیاد از حد هورمون های جنسی مردانه بزرگ شدن لبیای مینور و تیره شدن رنگ آن ناحیه و بزرگ شدن منطقۀ کلایتوریس و یا کلایترومگالی اتفاق می­افتد. این تغییرات معمولا باب میل بانوان نیستند. در ضمن زنانی که وارد سنین یائسگی و در نتیجه فقدان عملکرد هورمون‌های تخمدان می­شوند، اندازۀ لبیای مینور کوچکتر شده و لبیای ماژور دچار از دست رفتگی بافت چربی می‌شود. در نتیجه باعث ایجاد چروک و جمع شدن بافت ناحیۀ لبیای ماژور می­‌شود.

عمل زیبایی واژن

دلایل نارضایتی بانوان از شکل اندام خارجی تناسلی:

نارضایتی خانم‌ها در این بار می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که هرکدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

عدم تقارن لبیای مینور:

ممکن است لبیای یک طرف در بعضی از بانوان دچار هایپرتروفی و یا رشد بیش از حد شده و شبیه یک زائده سیاه رنگ پوستی بنظر بیاید. در بیمارانی که به ما مراجعه می­کنند، وجود این حالت مخصوصاً در نوجوانان سبب ایجاد استرس و ترس می­شود و وقتی به ایشان مشاوره­های مناسب ارائه می­شود و از علت به وجود آمدن این پدیده آگاه می­شوند تا حدی استرس و ناراحتی ایشان برطرف می­شود ولی اغلب موارد زنان، زنانی که دچار عدم تقارن لبیای مینور هستند درخواست ترمیم ناحیه و جراحی­های زیبایی ناحیۀ لبیا هستند.

رنگ بسیار تیرۀ ناحیه لبیا

نکتۀ بعدی که بانوان رو به سمت جراحی زیبایی واژن و پرینه سوق می­دهد، رنگ بسیار تیرۀ ناحیه لبیا است. اغلب بانوان از رنگ تیرۀ ناحیۀ لبیاها ناراضی هستند و ممکن است در برابر پارتنر جنسی خود اعتماد به نفس لازم را نداشته باشند.

لبیاهای چروک و بزرگ و آویزان

لبیاهایی که چروک و بزرگ و آویزان هستند، ممکن است در فعالیت­های اجتماعی بانوان مانند دوچرخه سواری،  اسب سواری و اختلال ایجاد کنند. در ضمن ممکن است سبب اختلال در شروع مقاربت جنسی نیز باشند. همچنین بعضی از این بانوان در صورت پوشیدن لباسهای تنگ دچار مشکل می­شوند. این حالات برای آن‌ها ناراحت کننده است.

وجود لبیاهای بزرگ و آویزان ممکن است به عنوان محلی برای تجمع عفونت و انواع میکروب‌های بیماری‌زا شده و در نتیجه افزایش ریسک عفونت‌های ادراری و واژینال باشد. در ضمن تجمع ترشحات روی لبیای مینور سبب ایجاد بوی بد ناحیۀ تناسلی شده و تماس مکرر با لباس زیر سبب ایجاد خراشیدگی در این ناحیه می‌شود. در نتیجه درد و دورِ تسلسلِ منفی ایجاد عفونت خواهد شد. بنابراین مشکلات اغلب بانوانی که با این مشکلات روبرو هستند درخواست عمل لبیوپلاستی، جراحی ظاهری و زیبایی لبیا و واژن را دارند.

بیشتر بخوانید: عفونت و نازایی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی نوعی عمل جراحی است که برای زیباسازی قسمت خارجی سیستم تناسلی بانوان یا همان لبیاها استفاده می­‌شود. این جراحی را می‌­توان به کمک لیزر یا جراحی به کمک برش­‌های جراحی انجام داد. لابیاپلاستی به روش لیزر و جراحی معمولی، معایب و مزایای خاص خود را دارند. معمولا در صورتی­‌که تنها مشکل بیمار ترمیم لبیاها باشد، اگر بافت لبیا و اندازۀ لبیا خیلی بزرگ متورم نباشد. همچنین حالت گوشتی نداشته باشد، می‌توان از لیزر مونالیزا استفاده کرد.

لبیوپلاستی با لیزر، معمولا در مطب و به­‌صورت سرپائی انجام می­شود و نیاز به بستری ندارد. در خانم­هایی که علاوه‌بر مشکل بزرگ بودن لبیاها، از مشکل شُلیِ پرینه و اختلالات ادراری رنج می­برند و لازم است همراه با جراحی لبیا، لیفتینگ کلایتوریس، ترمیم کف واژن و یا پرینه یا اصلاح مجاری ادراری انجام شود، لازم است که این جراحی در اتاق عمل صورت گیرد. معمولاً بیمار چند ساعت پس از جراحی در بخش، تحت نظر قرار گرفته و سپس مرخص می­شود. در صورتی­که بیمار اندیکاسیون لازم برای لبیوپلاستی با لیزر را نداشته باشد و به اصرار ایشان این عمل با لیزر انجام شود، نتایج خوبی عاید بیمار نخواهد شد. بنابراین نوع عمل لابیاپلاستی را با صلاح دید پزشک انتخاب کنید.

گاهی اوقات بیماران بسیار تأکید دارند که میزان زیادی از حجم لبیا در حین عمل جراحی برداشته شود. در این‌صورت به نظر پزشک خود کاملا اعتماد داشته باشید. در صورتی­که حجم زیادی از لبیا برداشته شود، با شروع سن یائسگی لبیا به طور خودبخود دچار چروک­شدگی و جمع­شدگی می­شود. در این­صورت محافظت کامل از مجرای ادراری و مجرای واژن به‌عمل نمی­آید. اتفاق بعدی این است که زنانی که دارای سابقۀ جراحی وسیع لبیا هستند، در سنین بالاتر دچار عفونت­های مکرر واژن و عفونت­های مکرر سیستم ادراری خواهند شد. این مشکلات خانم‌ها را دچار دردسرهای زیادی خواهد کرد.

 آمادگی­­‌های قبل از جراحی لابیاپلاستی کدام هستند

خانمی که کاندید عمل لابیاپلاستی است، شب قبل از عمل بایستی دوش بگیرد و ناحیۀ تناسلی را شِیو کند. قبل از جراحی، پزشک بایستی بیمار را مورد معاینه قرار دهد و در صورت وجود خونریزی­های نامنظم واژینال، مشکلات و عفونت­های ناحیۀ تناسلی، زگیل، عفونت­های قارچی و تبخال تناسلی، عمل جراحی را به تعویق بیندازد. در صورت درمان مشکلات فوق­الذکر پس از اطمینان از درمان، جراحی لابیاپلاستی را انجام دهد.

از بیماران محترم خواهشمندیم در صورتی­که از اختلالاتی مثل بیرون­زدگی توده از واژن یا اختلال در سیستم ادراری شاکی هستند، این موارد را به پزشک خود اطلاع دهند. بیماران دارای سابقۀ آنمی و کم‌خونی و دیابت، قبل از جراحی باید مورد بررسی قرار گرفته و سپس به جراحی اقدام شود. در صورت وجود دیابت کنترل نشده و کم­خونی شدید، احتمال عفونت و آبسۀ ناحیه تناسلی افزایش خواهد یافت.

عمل لابیوپلاستی

چه کسانی نمی­‌توانند جراحی لبیوپلاستی را انجام دهند؟

زنان باردار، زنان دارای سابقۀ آنمی و دیابت، زنان دارای زگیل یا تبخال فعال تناسلی و دختران قبل از سن هجده سالگی.

تکنیک های جراحی در لبیوپلاستی

روش‌های مختلفی در لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می­گیرند که شامل روش برداشتن گُوِه­ای یا روش زیگزاگ است. هر دوی این روش‌ها بنابر انتخاب جراح و براساس نوع و شکل لبیا مورد استفاده قرار می­گیرد. جراح باید مراقب ناحیۀ کلایتوریس در حین جراحی باشد. جراح باید در صورت وجود کلایترومگالی یا بزرگ بودن کلایتوریس از تکنیک­های جراحی دیگری برای ترمیم کلایتوریس استفاده کند. در بعضی از بیماران بهتر است برای زیبایی بیشتر از لیفت کلایتوریس نیز استفاده شود. این کار تأثیر بهتری در نتیجه عمل خواهد داشت و بهتر است محل­های برش بسیار دقیق و با نخ بسیار ظریف ترمیم شود تا اسکار جراحی بعد از عمل لابیاپلاستی بسیار ملایم و دیدِ زیباییِ بهتری داشته باشد.

بانوانی که بعد از جراحی لبیوپلاستی از تیره بودن رنگِ ناحیۀ خارجی تناسلی شاکی هستند می­توانند از لیزر تاچ مونالیزا برای روشن کردن پوست ناحیۀ لبیا استفاده کنند.

عوارض لابیاپلاستی

هر عمل جراحی عوارضی دارد که این موضوع کاملا طبیعی است. در ادامه تعدادی از عوارض عمل لابیاپلاستی را به شما خواهیم گفت.

تورم و کبودی ناحیۀ لبیا

ناحیه لبیا مملو از عروق کوچک و لنفاوی است. برش ناحیۀ لبیا سبب اختلالات تخلیۀ لنف و منجر به تورم موقتی بافت لنفاوی می­شود. البته این تورم کوتاه مدت بوده و به تدریج از بین می­رود و بعد از اتمام تورم، زیبایی واقعی ناحیۀ لبیا مشخص خواهد شد. استفاده از کمپرس سرد در ناحیه لبیا بعد از عمل در کنترل تورم ناحیۀ لبیا مؤثر است.

به‌دلیل آسیب عروق خونی ممکن است به مدت حداقل یک­هفته بر روی ناحیۀ جراحی شده کبودی دیده شود. این کبودی­ها نیز به­تدریج جذب شده و مشکلی به­وجود نخواهد آمد. اگر که سایز کبودی درحال گسترش باشد پزشک را باید در جریان قرار دهیم.

هماتوم

تجمع خون به‌صورت لخته در ناحیۀ عمل جراحی را هماتوم می­گویند که به‌صورت برآمدگیِ کبود شکلی دیده می­شود. در صورت دیده ­شدن برآمدگی و تورم کبود شکل با پزشک مشورت کنید. ممکن است پزشک دستور تخلیۀ هماتوم را صادر کند.

اسکار زخم

معمولا بعد از گذشت دو ماه محل بخیه­ها کاملا ترمیم شده و بافت یکنواختی به دست می­آید. با استفاده از کرم‌های ترمیم کننده زخم، محل اسکار با سرعت بیشتری ترمیم شده و ظاهر مناسب­تری را به دست خواهد آورد. استفاده از لیزر برای ترمیم ناحیۀ برش می­تواند به نمای بهترِ بعد از جراحی کمک کند.

عمل لابیاپلاستی

مراقبت‌­های بعد از جراحی لابیاپلاستی

بلافاصله پس از جراحی به مدت 24 ساعت از پانسمان موقتی زخم استفاده می­کنیم و از کمپرس یخ روی محل­های برش جراحی استفاده کنیم که تورم بافتی و کبودی را به حداقل برساند. در صورت درد از مسکن­های موضعی مثل شیاف دیکلوفناک و ایندومتاسین برای کاهش درد استفاده می­شود. آنتی‌بیوتیک­های مناسب با صلاح‌دید پزشک تجویز شده و تا یک هفته ادامه پیدا می­کند. از فشار مستقیم روی ناحیۀ جراحی شده و انجام رانندگی تا دو هفته خودداری کنید. بنابراین فرد دیگری به‌عنوان همراه برای بردن شما از مراکز درمانی لازم است. رژیم غذایی بایستی به‌صورت مصرف فراوان معایعات، میوه و سبزیجات تازه و مصرف مقدار زیادی پروتئین باشد. در روزهای اول پس از جراحی درحین ترمیم، خارش و سوزش مختصر در ناحیۀ لبیا طبیعی است. درصورت مشاهده کبودی وسیع، خونریزی و هماتوم به پزشک مراجعه کنید.

پس از برداشتن پانسمان موقت در هر بار استفاده از سرویس بهداشتی، محل جراحی با آب ملایم شست‌وشو شود و بهداشت به‌خوبی رعایت شود. می‌توان بعد از جراحی استحمام انجام داد و مشکلی برای جراحی ایجاد نمی­کند. دو هفته پس از جراحی از برداشتن بار سنگین اجتناب کنید. بهتر است تا دو هفته از محل کارِتان مرخصی گرفته و در منزل استراحت کنید. انجام فعالیت‌های بدنی مانند دوچرخه سواری، سوارکاری، رابطۀ جنسی، یک و نیم تا دو ماه بعد از جراحی به تعویق انداخته می­‌شود.

بیشتر بخوانید: پولیپ رحم از نشانه ها تا تشخیص و درمان

بارداریِ بعد از لبیوپلاستی به جراحی لطمه وارد می­کند؟

بارداری بعد از انجام جراحی لبیوپلاستی ممکن است باعث مختصر بزرگ شدن قسمت خارجی سیستم تناسلی شده و رنگ ناحیۀ تناسلی را تیره رنگ کند. انجام جراحی لابیاپلاستی یکی عمل جراحی دائمی است. بعد از زایمان، 6 ماه پس از گذشتن دورۀ زایمان شکل خارجی ناحیۀ  تناسلی به حالت عادی برمی­گردد.

هزینه عمل لابیاپلاستی

به‌طور متوسط هزینه عمل لبیوپلاستی بین 7 تا 10 میلیون تومان برآورد می‌شود. بر حسب نیاز بیمار مانند پرینورافی یا ترمیم کف لگن، اصلاح اختلالات اداری و مشکلاتی مانند استفاده از لیزر برای تغییر رنگ واژن، درصورت نیاز به این اعمال جراحی اضافی، ممکن است هزینه تا حدودی افزایش پیدا کند. در خانم­های زایمان کرده، معمولا انجام جراحی همزمان پرینورافی به زیباترشدن شکل سیستم تناسلی کمک می­کند. در خانم­های  نزدیک سنین یائسگی تزریق چربی به ناحیۀ تناسلی، شکل قسمت خارجی تناسلی را زیباتر خواهد کرد. در دختران نوجوان بعد از 18 سال که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک باشند، ممکن است به ترمیم کلایتوریس نیز احتیاج داشته باشند.

امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات کافی درباره عمل لابیاپلاستی به شما داده باشیم. اگر سوال‌های دیگری درباره این عمل دارید، حتما آن را در بخش نظرات از ما بپرسید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دکتر سروی

برچسب ها:

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید نشانی ایمیل و شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

By commenting you accept the Privacy Policy